Style aranżacji wnętrz z Dalekiego Wschodu

Style aranżacji wnętrz z Dalekiego Wschodu

Branża wnętrzarska pełna jest rozmaitych trendów przedstawiających różne, niekiedy całkowicie odmienne koncepty na aranżacje pomieszczeń. Bardzo ciekawe są style aranżacji wnętrz z Dalekiego wschodu. W wielu z nich widać umiłowanie prostoty i pochwałę spokojnego życia wolnego od przepychu, nadmiernej konsumpcji, czy gromadzenia nadmiaru nikomu niepotrzebnych przedmiotów.

Szybkie tempo życia i konsumpcyjne podejście do wielu jego aspektów stało się dziś udziałem wielu z nas. Wciąż chcemy mieć więcej, lepiej, nie zważając na to, co już mamy i jak można to wykorzystać. Wiele rzeczy można jednak uprościć i uporządkować, a tym samym sprawić, że codzienność stanie się znacznie przyjemniejsza. Warto zacząć od odpowiedniego zaaranżowania mieszkania. Style aranżacji wnętrz z trendami z Dalekiego wschodu dają ku temu znakomitą okazję. Pozwalają na “wyciszenie” i “uspokojenie” otaczającej nas przestrzeni.

Orientalne style aranżacji wnętrz

Chinoiserie jest stylem w sztuce oraz architekturze, który czerpie inspirację z kultury Dalekiego Wschodu, a zwłaszcza z kultury japońskiej i chińskiej. Zapożyczone orientalne motywy, a także typowe dla Dalekiego Wschodu materiały, wzornictwo oraz meble wprowadzają do wnętrza harmonię i pozwalają się wyciszyć. Warto zwrócić uwagę na równowagę panującą w tych wnętrzach oraz na ich skromność.

Oczywiście nie wszystkie orientalne aranżacje wyróżniają się takim spokojem i powściągliwością. My pragniemy jednak zwrócić uwagę na jeden, który szczególnie się tu wyróżnia. To wabi-sabi – trend, który może w życiu człowieka przynieść dużo dobrego.

Spokojne życie po japońsku

Tworzenie aranżacji autentycznych, naturalnych i doszukujących się piękna w niedoskonałości ma sporo zalet. Pozwala docenić to, co otacza nas na co dzień, bez poszukiwania nowych przedmiotów i zastępowania nimi tych, które zostały nadgryzione zębem czasu.

Wabi-sabi to nie tylko styl w aranżacji wnętrz. To sposób życia i postrzegania świata. Zgodnie z nim kamień nie musi być oszlifowany, żeby był piękny, a przedmiot idealny, by doskonale nam służył. Dzięki temu nawet meble, które mają za sobą już sporo lat i widoczne ślady użytkowania mogą być doceniane i doskonale sprawdzać się w aranżacji. Wystarczy nadać im drugie życie i docenić ich naturalne piękno.

Naturalne materiały w orientalnych wnętrzach

Style aranżacji wnętrz nawiązujące do stylistyki z Dalekiego Wschodu wykorzystują naturalne i doskonale komponujące się z takim wnętrzem materiały. Idealnie pasują do nich drewniane elementy, kamień, szkło, czy ceramika – nawet ta spękana i ponownie sklejona. Dobrze sprawdzają się też elementy wystroju wykonane z organicznej bawełny, lnu, czy juty. Kolorystyka jest zazwyczaj stonowana, odpowiadająca barwom ziemi. Dlatego dobrze sprawdzają się brązy, szarości, zielenie i beże. Ważna jest też niewielka ilość elementów wystroju, która pozwoli swobodnie się przemieszczać, zapewni przestronność wnętrza, a z drugiej strony zagwarantuje, że znajdą się w nim wszystkie niezbędne do wygodne funkcjonowania elementy.

Wabi- sabi i inne style aranżacji wnętrz pochodzące z Dalekiego Wschodu nakazują utrzymanie harmonii i ograniczenie wprowadzania elementów wystroju do niezbędnego minimum. Zastosowane w wystroju mogą być początkiem spokojnego i szczęśliwego życia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

CommentLuv badge

Powiązane

Aranżacja sypialni na poddaszu – o czym pamiętać?

Aranżowanie domowych wnętrz bywa olbrzymim wyzwaniem, zwłaszcza gdy nie dysponuje się nadmiarem przestrzeni albo trzeba stworzyć przytulne miejsce do wypoczynku w trudnych wnętrzach. Wiele osób próbuje choćby urządzić modną i wygodną sypialnię na poddaszu. Jak to zrobić dobrze? Kilka praktycznych wskazówek na to, jak przygotować aranżacje sypialni na strychu, przedstawimy w dalszej części artykułu. 40 […]

Aranżacje okien kuchennych - kilka pomysłów na modne i funkcjonalne wnętrze

Aranżacje okien kuchennych – kilka pomysłów na modne i funkcjonalne wnętrze

Okno w kuchni ma wiele zalet. Doskonale doświetla wnętrze i pozwala sprawdzić, co dzieje się na zewnątrz podczas przygotowywania posiłków. Aranżacje okien kuchennych zwykle jednak różnią się od tych, na jakie decydujemy się w innych częściach domu. Wynika to z lokalizacji tych okien. Tradycyjna ozdoba, czyli firanka mogłaby dość szybko ulec zabrudzeniu. Nie jest więc […]