Styl industrialny i jego charakterystyczne cechy

Styl industrialny i jego charakterystyczne cechy

Styl industrialny powstawał w latach 60. ubiegłego wieku. Był odpowiedzią na szalejącą w tamtym okresie recesję. Narodził się w Stanach Zjednoczonych jako skutek kryzysu ekonomicznego, którego konsekwencją było zamykanie dużych zakładów produkcyjnych, wielkopowierzchniowych magazynów, warsztatów oraz fabryk. To właśnie wtedy artyści, których niejednokrotnie nie było stać na wynajęcie mieszkania, zaczęli adaptować na ten cel stare, postfabryczne lokale. Ich przestronne wnętrza idealnie nadawały się na prowadzoną przez nich działalność. Często łączy funkcję mieszkania z pracownią, a niekiedy także prywatną salą wystawową.

Jednym z najsłynniejszych loftów była w tamtym okresie “Fabryka” Andy’ego Warhola. Przez wiele lat stanowiła centrum życia nowojorskich artystów. Współcześnie loftowe wnętrza cieszą się zainteresowaniem na różnych kontynentach i przyciągają uwagę wielu entuzjastów tego stylu, nie tylko artystów. Ponieważ sam styl wywodzi się od artystycznej bohemy, industrialne aranżacje często postrzegane są jako symbol wolności oraz indywidualizmu.

Czym charakteryzuje się styl industrialny?

Powstające w starych pofabrycznych pomieszczeniach loftowe wnętrza z natury są surowe, proste i minimalistyczne. Ich specyficzny klimat przypadł do gustu użytkownikom tak bardzo, że dziś podobne aranżacje powstają nawet w nowo powstających budynkach. Taki trend stał się odpowiedzią deweloperów na potrzeby rynku. Nie zawsze jednak można oddać charakter loftowego wnętrza w innym lokalu niż fabryka, czy magazyn. Co niezwykłego znajdziemy w lofcie z prawdziwego zdarzenia?

Styl industrialny powstał z potrzeby przekształcenia starych, niewykorzystywanych już przez przemysłowców wnętrz na mieszkania i pracownie. Pierwszym lokatorom loftów odpowiadała duża przestrzeń oraz wysokie pomieszczenia. Nie dzielili wnętrz ścianami działowymi, jeśli nie było takiej potrzeby. W rezultacie powstawały duże, wielofunkcyjne przestrzenie. Aranżacje powstawały w myśl zasady “mniej znaczy więcej”. Wprowadzano do nich meble, które stanowiły niezbędne minimum i odznaczały się surowością. Często były to stare, metalowe szafy i wysłużone drewniane stoły.

Surowości, ale i uroku wnętrzu dodawały widoczne elementy konstrukcyjne budynku, których artyści nie starali się wcale ukrywać. Nikogo nie dziwiły ceglane stropy, widoczne rury, zwisające kable i pozostające na widoku elementy instalacyjne, jak i surowa cegła, czy beton na ścianie. Ich niepowtarzalny kolor oraz struktura nadawały charakteru loftowemu wnętrzu. Ważna była oszczędność we wprowadzaniu do aranżacji mebli, dodatków oraz barw. Najlepsza kolorystyka to ta, która stanowi naturalny kolor danego materiału. Całkowicie naturalne były też widoczne ślady rdzy, czy zarysowania mebli.

Oświetlenie wnętrz a styl industrialny

W loftowych wnętrzach bardzo ważne jest też światło. W ciągu dnia jego odpowiednią ilość zapewniają duże, sięgające często do wysokiego sufitu przeszklenia. Okna charakterystyczne dla hal produkcyjnych i fabryk sprawdzają się idealnie do oświetlenia przestronnych pomieszczeń. Wieczorem oświetlają je charakterystyczne dla tego stylu lampy, które podobnie jak meble niejednokrotnie zostały nadgryzione zębem czasu. Często wyglądają tak, jakby rzeczywiście zostały przywiezione ze starej fabryki. Nawet ten nowe nawiązują stylem do fabrycznego oświetlenia. To mogą być lampy zawieszone na surowych kablach albo pełniące rolę oświetlenia nieosłonięte niczym żarówki.

Dużym zainteresowaniem cieszą się lampy z metalowym  kloszem w kształcie odwróconej misy albo kloszem betonowym. Na uwagę zasługują też żarówki ukryte za metalową kratką i nieco nowsza wersja takiej lampy z wykonanym z metalu czarnym, ażurowym kloszem. Taka oprawa prezentuje się bardzo efektownie i elegancko, dzięki czemu często gości nie tylko we wnętrzach industrialnych, ale również innych aranżacjach. Charakterystyczna dla tego stylu jest też lampa kwoka, która zwraca uwagę swoją masywnością. W jej przypadku możemy się spotkać z bardziej wyrazistymi, odważnymi kolorami.

Styl industrialny, choć powstał w połowie ubiegłego wieku, nadal cieszy się dużym zainteresowaniem. Niezależnie od tego, czy decydujesz się na aranżację loftu w starej fabryce, czy nowym budownictwie, musisz pamiętać o odpowiednim doświetleniu wnętrza.

Artykuł powstał przy współpracy z Azzardo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

CommentLuv badge

Powiązane

Aranżacja sypialni na poddaszu – o czym pamiętać?

Aranżowanie domowych wnętrz bywa olbrzymim wyzwaniem, zwłaszcza gdy nie dysponuje się nadmiarem przestrzeni albo trzeba stworzyć przytulne miejsce do wypoczynku w trudnych wnętrzach. Wiele osób próbuje choćby urządzić modną i wygodną sypialnię na poddaszu. Jak to zrobić dobrze? Kilka praktycznych wskazówek na to, jak przygotować aranżacje sypialni na strychu, przedstawimy w dalszej części artykułu. 40 […]

Aranżacje okien kuchennych - kilka pomysłów na modne i funkcjonalne wnętrze

Aranżacje okien kuchennych – kilka pomysłów na modne i funkcjonalne wnętrze

Okno w kuchni ma wiele zalet. Doskonale doświetla wnętrze i pozwala sprawdzić, co dzieje się na zewnątrz podczas przygotowywania posiłków. Aranżacje okien kuchennych zwykle jednak różnią się od tych, na jakie decydujemy się w innych częściach domu. Wynika to z lokalizacji tych okien. Tradycyjna ozdoba, czyli firanka mogłaby dość szybko ulec zabrudzeniu. Nie jest więc […]