Oświetlenie skandynawskie. Co powinieneś o nim wiedzieć?
Znany z dalekiej północy styl wnętrzarski na stałe zagościł w naszych wnętrzach. Cenimy zarówno jego kolorystykę, jak i meble oraz dodatki. Subtelny minimalizm i funkcjonalność to główne cechy, za które go kochamy. Również oświetlenie skandynawskie bardzo przypadło nam do gustu. Z upodobaniem wprowadzamy je do różnych aranżacji, doceniając, jak efektownie może wyglądać pomimo skromnej formy i uniwersalnej, mocno ograniczonej palety barw.
Oświetlenie skandynawskie towarzyszy nam we wnętrzach od kilku sezonów. Zastosowane w wywodzących się z tego stylu oprawach praktyczne rozwiązania oraz czystość formy od kilku lat niezmiennie przekonują wielu użytkowników. Sprawia to, że lampy skandynawskie z upodobaniem montujemy w salonie, kuchni i sypialni. Doceniamy ich prostą budowę, która pomimo tej skromnej formy może stać się we wnętrzu dominującym elementem dekoracyjnym.
Skąd wywodzi się oświetlenie skandynawskie?
Jednak zanim przejdziemy do omówienia oświetlenia skandynawskiego, warto poznać styl, z którego się wywodzi. Jakie są jego najważniejsze cechy i założenia? Wspomnieliśmy już o funkcjonalności i minimalizmie. W całym wnętrzu widać umiłowanie prostoty. Raczej nie znajdziemy w nim wielu elementów dekoracyjnych, a już na pewno bogato zdobionych. Z pewnością będą to wnętrza jasne, w których ciemniejsze dodatki mogą pojawiać się tylko jako akcenty.
W skandynawskich wnętrzach dominują biele, szarości i brązy. Nieliczne dodatki mogą mieć pastelowe barwy. Pomieszczenia zazwyczaj są przestronne, co optycznie je powiększa i poprawia funkcjonalność. Dominują w nim naturalne materiały. Niezwykle ważną rolę odgrywa też oświetlenie. Za dnia wnętrze powinno wypełniać światło naturalne, a po zmierzchu funkcjonalne światło sztuczne. Doskonale jednak wiadomo, że położenie geograficzne i klimat krajów skandynawskich sprawia, że dostęp do światła słonecznego jest dużo bardziej ograniczony niż na południu kontynentu. Nietrudno zatem wyobrazić sobie, jak duże znaczenie ma właśnie światło sztuczne.
Krótka charakterystyka opraw skandynawskich
Oświetlenie w stylu skandynawskim znajdziemy wśród opraw wszystkich kategorii. Doskonale odzwierciedla to asortyment oferowany przez sklep z oświetleniem polskiego producenta. Skandynawskie kinkiety, lampy wiszące i stojące pozwalają zaaranżować różne typy pomieszczeń. Dobrze sprawdzają się w reprezentacyjnych częściach mieszkania, jak i tych, które stanowią prywatny azyl domowników.
Oświetlenie skandynawskie, podobnie jak wszystkie meble i dodatki jest proste w formie. Brak tu wyszukanych kształtów, czy niepotrzebnych zdobień. Niezwykle istotnego znaczenia nabierają natomiast praktyczne rozwiązania. Lampy mocowane na ruchomych ramionach albo pałąkach, które umożliwiają zmianę lokalizacji źródła światła lub kąta padania światła mogą znacznie podnieść komfort użytkowania wnętrza. Ich cechą charakterystyczną jest minimalizm oraz miękkie linie. Dość często są to lampy z abażurem albo metalowym lub szklanym kloszem. Dominuje stonowana, klasyczna kolorystyka, która doskonale współgra z wnętrzami utrzymanymi w różnych stylach. Być może dlatego lampy skandynawskie tak chętnie wprowadzane są także do aranżacji w stylu nowoczesnym, klasycznym, jak i wielu innych.
Czy jest coś, czego w takim oświetleniu moglibyśmy nie polubić? – Trudno odpowiedzieć jednoznacznie, bo przecież każdy z nas ma nieco inny gust i oczekiwania. Faktem jest, że oświetlenie skandynawskie podoba się wielu odbiorcom i znajduje liczne zastosowanie w różnych aranżacjach. Trudno też porównać je z jakimkolwiek innym oświetleniem. Jest bardzo charakterystyczne, ale i uniwersalne. Nie powinno zatem dziwić, że pojawia się również w pomieszczeniach, którym nadano zupełnie odmienny wystrój.