Oświetlenie łazienki – stwórz przestrzeń niczym salon SPA

Jasne i przestronne pomieszczenie – któż z nas o takim nie marzy! Odpowiednie oświetlenie łazienki jest w stanie je zagwarantować. Niestety, zwykle kończy się na marzeniach, bo w większości łazienek nie możemy pozwolić sobie na dostęp światła słonecznego. Ponadto metrażem nasze pomieszczenia służące codziennej pielęgnacji ciała, nie mogą się pochwalić. Nie oznacza to jednak, że nie da się tutaj stworzyć atmosfery, którą znamy z luksusowych salonów SPA. W końcu od tego mamy oświetlenie!

Oświetlenie łazienki – wykorzystaj jej przestrzeń

Jeśli do dyspozycji jest duża łazienka i możemy sobie pozwolić na jej dowolne zagospodarowanie, nie mamy nad czym się zastanawiać. Zamiast instalować jedynie praktyczne urządzenia i elementy wyposażenia, pozwólmy sobie na domowy luksus, który przybliży nas do odczuć, jakie towarzyszą zabiegom pielęgnacyjnym wykonywanym w salonach SPA.

Wanna ustawiona pośrodku łazienki, na stylizowanych nóżkach, które dodają jej lekkości. Tuż obok złocony wieszak stojący na bielutki i puszysty ręcznik. Oczami wyobraźni zaczynamy wodzić po półce z pachnącymi i pieniącymi się kosmetykami. A teraz wyobraźmy sobie, że to wszystko rozświetla… kryształowy żyrandol. Zdecydowanie tak! Choć rzadko spotyka się tak bogato zdobione i obszerne lampy w łazienkach, w typowych pokojach kąpielowych o wyższych sufitach, można sobie na nie pozwolić.

Lampy z kryształkami czy szklanymi elementami, roztaczają cudowną aurę. Budują tę luksusową atmosferę, na której nam zależy. Światło od nich się odbijające, dociera do wszystkich zakamarków. Na ścianach widzimy grę świateł, cieni i kolorów.

Jeśli łazienka jest kwadratowa, wystarczy jeden żyrandol umieszczony w centralnym punkcie sufitu. Gdy do dyspozycji mamy łazienkę na planie prostokąta, możemy podzielić ją na strefy i zastosować kilka punktów świetlnych, np. dwa żyrandole – jeden nad wanną, drugi w strefie umywalkowej.

Nie zapominajmy również, że łazienka to nie tylko miejsce do relaksu w kąpieli. Przy umywalce i lustrze wykonujemy podstawowe czynności pielęgnacyjne. Panie się malują, panowie przycinają brodę i wąsy. Tutaj niezbędne jest równomierne, symetryczne oświetlenie zastosowane z obu stron lustra. Nie może ono oślepiać, ale i tworzyć cieni, bo wtedy trudniej będzie o precyzyjną kreskę na oku czy dokładne golenie.

Skoro urządzamy sobie domowe SPA, lustro niech oświetlają kinkiety – najlepiej z kryształowymi lub szklanymi elementami, aby tworzyły cudowny komplet wraz z wybranym żyrandolem.

Oświetlenie łazienki – małe domowe SPA

Niewielka łazienka to ograniczenie pod względem metrażu. Tutaj obszerny żyrandol pełen kryształków raczej się nie sprawdzi, ale spokojnie, znajdzie się sposób na domowy salon SPA, choć w wydaniu minimalistycznym.

Zamiast lampy wiszącej, która będzie mało praktyczna, wybierzmy plafon. Nie jednak ten płaski o geometrycznym kształcie. Postawmy na błyszczącą metalową podstawę, na której znajdują się kształtne, ale niewielkie punkty świetlne oferujące LED-owe światło. Wnoszą powiew i świeżości, i luksusu, a łazienka zyskuje na doskonałym rozświetleniu. Taka propozycja to niewiele zajętej przestrzeni, a jednak efekt domowego SPA, na którym nam zależy.

Punktowe oświetlenie tego typu również może zagościć wokół lustra. I ponownie, jak w przypadku wcześniej omawianych dużych łazienek, warto postawić na produkty, które będą stanowiły komplet wraz z oświetleniem zastosowanym na suficie. Dla efektu spójności i podkręcenia walorów dekoracyjnych zastosowanej aranżacji.

O czym trzeba pamiętać…

Łazienka to pomieszczenie, w którym panuje wysoki poziom wilgotności. Ryzyko zachlapań jest znacznie wyższe niż w pozostałych przestrzeniach. Dlatego decydując się na którąkolwiek z propozycji oświetleniowych, należy zwracać uwagę na parametr IP. Informuje on o poziomie wodoszczelności.

Miejmy również na uwadze, że domowe SPA, w którym zagościło bogato zdobione lub kryształowe oświetlenie, będzie pięknie się prezentowało tylko wtedy, gdy lampy zaczniemy regularnie czyścić. Jakiekolwiek zaschnięte krople lub smugi na szkle, niweczą cały efekt. Światło przestaje koić zmysły i cieszyć oczy, a przecież nie o to nam chodziło.

Domowy salon SPA jest w zasięgu naszych rąk. Dysponując nawet skromną łazienką, można stworzyć z niej uroczy pokoik kąpielowy, w którym będziemy się bardzo chętnie relaksować. Wykorzystajmy do tego wybrane oświetlenie łazienki, bo od niego zależy atmosfera i efekt końcowy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

CommentLuv badge

Powiązane

Aranżacja sypialni na poddaszu – o czym pamiętać?

Aranżowanie domowych wnętrz bywa olbrzymim wyzwaniem, zwłaszcza gdy nie dysponuje się nadmiarem przestrzeni albo trzeba stworzyć przytulne miejsce do wypoczynku w trudnych wnętrzach. Wiele osób próbuje choćby urządzić modną i wygodną sypialnię na poddaszu. Jak to zrobić dobrze? Kilka praktycznych wskazówek na to, jak przygotować aranżacje sypialni na strychu, przedstawimy w dalszej części artykułu. 40 […]

Aranżacje okien kuchennych - kilka pomysłów na modne i funkcjonalne wnętrze

Aranżacje okien kuchennych – kilka pomysłów na modne i funkcjonalne wnętrze

Okno w kuchni ma wiele zalet. Doskonale doświetla wnętrze i pozwala sprawdzić, co dzieje się na zewnątrz podczas przygotowywania posiłków. Aranżacje okien kuchennych zwykle jednak różnią się od tych, na jakie decydujemy się w innych częściach domu. Wynika to z lokalizacji tych okien. Tradycyjna ozdoba, czyli firanka mogłaby dość szybko ulec zabrudzeniu. Nie jest więc […]