Dekoracje do okien w nowoczesnym wnętrzu

Dekoracje do okien w nowoczesnym wnętrzu

Aranżacja nowoczesnego wnętrza powinna uwzględniać dwie zasady: minimalizm i funkcjonalność. Na ich podstawie dobierane jest wyposażenie oraz dodatki, w tym dekoracje do okien. Warto pamiętać, że te ostatnie nie zawsze pojawiają się w aranżacji. Bardzo częstą praktyką jest całkowita rezygnacja z dekoracji w oknie, co sprawia, że wnętrze wydaje się jeszcze bardziej przestronne. Jednak niektórzy inwestorzy nie mogą wyobrazić sobie mieszkania w pomieszczeniu bez firan, rolet albo żaluzji. Dlatego podpowiadamy, jakie dekoracje do okien sprawdzą się w nowoczesnym wnętrzu.

Nawet nowoczesne wnętrze może wymagać ocieplenia za pomocą dodających przytulności dodatków. Dekoracje do okien poza niewątpliwym wpływem na wystrój wnętrza, spełniają jednak jeszcze jedno ważne zadanie – gwarantują użytkownikom prywatność i chronią ich życie rodzinne przed wścibskim wzrokiem sąsiadów.

Firany w nowoczesnym wystroju

Nawet nowoczesne aranżacje, które z założenie mają być skromne i minimalistyczne, dobrze wyglądają w połączeniu z firanami. Najważniejszy jest taki ich dobór, który pozwoli na stworzenie spójnego pod względem stylistycznym wnętrza. Dekoracje do okien przeznaczone do pomieszczeń utrzymanych w stylu nowoczesnym powinny być lekkie, delikatne i zwiewne, a przy tym pozbawione wyszukanych wzorów. Mogą być całkowicie gładkie lub mieć delikatny motyw, który dobrze wpisze się w taką stylistykę. Ważny jest też sposób mocowania i upięcia firan. W nowoczesnych aranżacjach firany często występują samodzielnie (bez towarzystwa zasłon), a jeśli już te drugie pojawią się w ich towarzystwie, to również są wykonane z lekkiej tkaniny i mają stonowany, jasny, najczęściej jednolity kolor.

Inne, tkaninowe dekoracje do okien

Alternatywą dla zawieszonej w oknie firany mogą być panele okienne. Czym różnią się od tej pierwszej? Przede wszystkim tym, że nie są marszczone. Panele okienne są całkowicie gładkie, zazwyczaj mocowane na rzepie. Dół jest dodatkowo obciążony, dzięki czemu tkanina nie zwija się i równo układa. Taki wystrój wygląda niezwykle elegancko i zapewnia tyle samo intymności, co klasyczne firany. Panele są więc bardzo ciekawym i efektownym, a przy tym modnym rozwiązaniem. Podobnie jak firany są dostępne w różnych wersjach kolorystycznych.

Doskonale jako dekoracje do okien sprawdzają się też wewnętrzne rolety. To mogą zwykłe, klasyczne rolety, które dobrze zacieniają wnętrze albo takie, które do pomieszczenia wpuszczają stosunkowo dużo światła. Przykładem tych drugich są rolety noc dzień oraz rolety rzymskie, wykonane z transparentnej tkaniny.

Żaluzje – efektownie i funkcjonalnie

Opcjonalnie, zamiast firanek i rolet można zdecydować się na montaż żaluzji. Warto pamiętać, że możliwości wyboru jest tu naprawdę dużo. Przede wszystkim na rynku dostępne są zarówno rolety pionowe, jak i poziome. Kolejna kwestia to materiał, z jakiego zostały wykonane. Można zdecydować się na rolety wykonane z aluminium, PVC, drewna, bambusa albo tkaniny.

Tam, gdzie w nowoczesnym wnętrzu pojawiają się dekoracje do okien, liczy się nie tylko ich wygląd, ale również funkcjonalność. Powinny stanowić praktyczny sposób na zapewnienie użytkownikom prywatności.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

CommentLuv badge

Powiązane

Aranżacja sypialni na poddaszu – o czym pamiętać?

Aranżowanie domowych wnętrz bywa olbrzymim wyzwaniem, zwłaszcza gdy nie dysponuje się nadmiarem przestrzeni albo trzeba stworzyć przytulne miejsce do wypoczynku w trudnych wnętrzach. Wiele osób próbuje choćby urządzić modną i wygodną sypialnię na poddaszu. Jak to zrobić dobrze? Kilka praktycznych wskazówek na to, jak przygotować aranżacje sypialni na strychu, przedstawimy w dalszej części artykułu. 40 […]

Aranżacje okien kuchennych - kilka pomysłów na modne i funkcjonalne wnętrze

Aranżacje okien kuchennych – kilka pomysłów na modne i funkcjonalne wnętrze

Okno w kuchni ma wiele zalet. Doskonale doświetla wnętrze i pozwala sprawdzić, co dzieje się na zewnątrz podczas przygotowywania posiłków. Aranżacje okien kuchennych zwykle jednak różnią się od tych, na jakie decydujemy się w innych częściach domu. Wynika to z lokalizacji tych okien. Tradycyjna ozdoba, czyli firanka mogłaby dość szybko ulec zabrudzeniu. Nie jest więc […]