Oświetlenie sufitowe do niskich i wysokich pomieszczeń – jak wybierać?
Zarówno w niskich, jak i wysokich pomieszczeniach niezbędne jest dobrze dobrane oświetlenie. Liczy się nie tylko jego funkcjonalność, ale i design oraz estetyka. Te dwa ostatnie bowiem będą odpowiadały za podkreślenie najciekawszych elementów wnętrza. Zadecydują ponadto o spójności stworzonej aranżacji.
Jakiego rodzaju lampy sprawdzą się w pomieszczeniach niskich, a które z nich lepiej wybrać do przestrzeni wysokich i niestandardowo wysokich?
Plafony w niskich pomieszczeniach
W niskich pomieszczeniach wszystko to, co zwisa z sufitu może przeszkadzać w komfortowym poruszaniu się domowników i ich gości. Klasyczne lampy wiszące powodują, że powstaje ryzyko zawadzenia o nie. Może się to skończyć uszkodzeniem oświetlenia, np. elementów instalacji elektrycznej, co grozi nawet wystąpieniem zwarcia. Na pewno niekomfortowe staje się również zawadzenie głową bądź ręką o lampę.
Lampę wiszącą w niskim pomieszczeniu najlepiej zamienić na plafon. Doskonale spełnia on rolę zarówno oświetlenia głównego, jak i dodatkowego. Nadaje się także na oświetlenie dekoracyjne.
Plafony mają niemalże płaską konstrukcję. Przylegając do sufitu zapewniają równomierne rozprowadzenie światła, co pomieszczenie czyni komfortowym w codziennym użytkowaniu. Ponadto można liczyć na efekt optycznego powiększenia przestrzeni – bardzo pożądane w małych wnętrzach.
Plafon, np. wybrany z oferty sklepu Azzardo, może być montowany nie tylko na suficie, ale i na ścianie. Tutaj spełni rolę wspomnianego oświetlenia wspomagającego. Na ścianie łatwo wygospodarować miejsce na lampę, nawet w najskromniejszych i najmniejszych wnętrzach.
Kinkiet w niskim pomieszczeniu
W niskim pomieszczeniu sprawdzi się również kinkiet, choć jego rola ogranicza się do doświetlania wnętrz. To lampa w dużej mierze dekoracyjna i pozwalająca na stworzenie pożądanej atmosfery w wybranym pomieszczeniu. Nie brakuje jej jednak praktyczności, bo w zależności od wybranej barwy światła, kierunku jego padania oraz zastosowanej oprawy dla żarówki, sprawdzi się w kąciku czytelniczym w salonie, nad wezgłowiem łóżka w sypialni lub obok lustra w łazience.
Reflektory i spoty jako doświetlenie
W pomieszczeniach, których wysokość nie przekracza 2,5 metra warto również rozważyć instalację reflektorów lub spotów. Ten typ oświetlenia odznacza się minimalizmem, nierzadko możliwością sterowania źródłami światła, aby sprecyzować kierunek padania wiązek świetlnych. Jest to również oświetlenie estetyczne, oszczędne i uniwersalne, czyli pasujące do dowolnego pomieszczenia i każdego wystroju.
Lampy wiszące w wysokich pomieszczeniach
Wysokie pomieszczenia stwarzają duże pole do popisu pod względem możliwości zastosowania oświetlenia. Ryzyko zawadzania o wiszące lampy jest praktycznie zerowe, dlatego można się zdecydować na najbardziej klasyczne lub dość nietypowe rozwiązania.
W wysokich przestrzeniach dobrze jest postawić na wiszące konstrukcje, z możliwością regulowania długości linki, na której zawieszona jest lampa. Dzięki temu uda się dopasować sposób oświetlenia do sytuacji lub aranżacji wnętrza. Ponadto od wysokości, na której znajdzie się źródło światła, zależy atmosfera uzyskana w pomieszczeniu. Niżej ulokowane światło staje się bardziej klimatyczne, bo rozświetla mniejsze fragmenty przestrzeni.
Rozmaite zwisy, lampy na długich linkach – pojedyncze bądź oferujące znacznie więcej punktów świetlnych, zwisające oprawy oświetleniowe, które zostały umieszczone na długich listwach, żyrandole i wymyślne konstrukcje projektantów. Możliwości jest bardzo dużo, choć jak zawsze wskazany jest umiar i zachowanie spójności ze wszystkimi elementami wyposażenia, nie tylko oświetleniem.
Nie zawsze w niskim pomieszczeniu chcemy rezygnować z wiszącej klasyki, a wysokim stawiać na obszerne i dekoracyjne żyrandole. Jeśli lubimy wiszące lampy, ale wysokość pomieszczenia jest skromna, poszukajmy tych z regulowaną linką. W przypadku zaś wysokich przestrzeni i uwielbienia do punktowego oświetlenia lub plafonów, stawiajmy po prostu na geometryczne kształty, ciekawe konstrukcje i montaż w co najmniej kilku miejscach.