Oświetlenie lustra w łazience - na co zwracać uwagę

Oświetlenie lustra w łazience – na co zwracać uwagę

Są w naszym mieszkaniach takie pomieszczenia, które pomimo małego metrażu, wymagają zastosowania kilku źródeł światła. Należy do nich łazienka. Oświetlenie ogólne, oświetlenie lustra w łazience oraz oświetlenie o charakterze dekoracyjnym stanowią sposób na zapewnienie funkcjonalności tego wnętrza oraz nadanie mu efektownego wyglądu. Zamontowanie wyłącznie jednej oprawy sufitowej sprawi, że odczujemy dyskomfort, korzystając ze strefy w okolicy lustra. Jak zatem należy zaplanować taką przestrzeń?

Aranżując wnętrze łazienki, zwracamy uwagę przede wszystkim na oprawy sufitowe. Wiemy przecież, że emitowane przez nie światło powinno docierać do wszystkich zakamarków wnętrza i gwarantować wygodę jego użytkowania. Istotne jest zatem, by dawały światło rozproszone i zapewniały komfort podczas korzystania ze wszystkich części pomieszczenia.  Jednak zupełnie osobną kwestią jest oświetlenie lustra w łazience. Nawet najlepiej zaplanowane światło o charakterze ogólnym nie pozwoli raczej na perfekcyjne oświetlenie tej strefy. A na czym powinna ta perfekcja polegać?

Oświetlenie lustra w łazience – sprawa wielkiej wagi

Lustro w łazience najczęściej umieszcza się nad umywalką i blatem. Jego rozmiar powinien umożliwiać komfortowe przeglądanie się i wykonywanie codziennej higieny. Przed lustrem szczotkujemy zęby, układamy fryzurę, golimy się i wykonujemy makijaż. Niemożliwe jest pozostawienie tej strefy bez dodatkowego, dedykowanego do niej oświetlenia.

Wybierając oświetlenie lustra, powinniśmy zwrócić uwagę na to, by światło emitowane przez oprawę umieszczoną w tej strefie, równomiernie oświetlało całą jego powierzchnię. W roli takiego oświetlenia możemy zobaczyć różne lampy, czasem jest to jedna większa oprawa umieszczona bezpośrednio nad lustrem, innym razem zamontowane po obu jego stronach kinkiety. Coraz modniejsze staje się też umieszczanie w okolicy lustra lamp wiszących. To rozwiązanie może się sprawdzić zarówno we wnętrzach utrzymanych w stylu nowoczesnym, jak i industrialnym.

Oświetlenie lustra w łazience – ważne parametry

Niezwykle istotną kwestią pozostaje montaż opraw przy lustrze w taki sposób, by emitowane przez nią światło nie raził w oczy stojących przed nim osób. Dodatkowo należy zwrócić uwagę na to, by cała twarz przeglądającego się była równomiernie oświetlona, i by nie powstawały na niej żadne cienie. Źródło światła powinno być zatem umieszczone w odpowiednim miejscu i przesłonięte oprawą albo kloszem, co zapewni wspomniany efekt.

Oświetlenie lustra w łazience musi charakteryzować się również odpowiednim CRI (Ra), czyli współczynnikiem oddawania barw. Im jego wartość będzie bliższa 100, tym nasycenie barw oświetlanych przedmiotów będzie bardziej zbliżone do naturalnego, czyli takie, z jakim mamy do czynienia w przypadku światła słonecznego. W praktyce trudno jest uzyskać w warunkach domowych współczynnik oddawania barw o wartości 100. Jednak producenci oświetlenia twierdzą, że dla zapewnianie realistycznych kolorów oświetlanych przedmiotów wystarczy, jeśli będzie on większy od 80. Dlaczego jest tak istotne? Wystarczy wyobrazić sobie, że przy oświetleniu dalekim od naturalnego próbujemy wykonać perfekcyjny makijaż. Niestety efekt mógłby być daleki od oczekiwanego.

To jednak nie wszystko, na co warto zwrócić uwagę, wybierając oświetlenie lustra w łazience. Niezwykle istotne jest też właściwe zabezpieczenie przed wilgocią, odpowiednia temperatura barwowa i oczywiście efektowny wygląd lampy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge

Powiązane

Gniazdka w domu – jak wybierać?

Elektryczne gniazdka w domu stanowią niejako zakończenie instalacji. Dzięki nim możemy swobodnie korzystać ze wszystkich sprzętów, dbając o bezpieczeństwo użytkowania. Na rynku jednak mamy mnóstwo gniazdek, czyli kontaktów, które różnią się nie tylko kolorystyką i estetyką. Co trzeba o nich wiedzieć i jak je wybierać? 40 SHARES Share on Facebook Tweet Follow us

Ogrzewanie elektryczne - tanio i wygodnie

Ogrzewanie elektryczne – tanio i wygodnie

Koszty ogrzewania mogą stanowić spory wydatek w domowym budżecie. Dlatego już na etapie budowy domu warto wybrać taki system grzewczy, który nie będzie dla nas dużym obciążeniem. W zależności od indywidualnych oczekiwań mogą pojawić się również dodatkowe kryteria. Współcześnie wielu inwestorom zależy między innymi na tym, by system był bezobsługowy i wygodny w użytkowaniu. Połączenie […]