Oświetlenie lustra w łazience - na co zwracać uwagę

Oświetlenie lustra w łazience – na co zwracać uwagę

Są w naszym mieszkaniach takie pomieszczenia, które pomimo małego metrażu, wymagają zastosowania kilku źródeł światła. Należy do nich łazienka. Oświetlenie ogólne, oświetlenie lustra w łazience oraz oświetlenie o charakterze dekoracyjnym stanowią sposób na zapewnienie funkcjonalności tego wnętrza i nadanie mu efektownego wyglądu. Zamontowanie wyłącznie jednej oprawy sufitowej sprawi, że odczujemy dyskomfort, korzystając ze strefy w okolicy lustra. Jak zatem należy zaplanować taką przestrzeń?

Aranżując wnętrze łazienki, zwracamy uwagę przede wszystkim na oprawy sufitowe. Wiemy przecież, że emitowane przez nie światło powinno docierać do wszystkich zakamarków wnętrza i gwarantować wygodę jego użytkowania. Istotne jest zatem, by dawały światło rozproszone i zapewniały komfort podczas korzystania ze wszystkich części pomieszczenia.  Jednak zupełnie osobną kwestią jest oświetlenie lustra w łazience. Nawet najlepiej zaplanowane światło o charakterze ogólnym nie pozwoli raczej na perfekcyjne oświetlenie tej strefy. A na czym powinna ta perfekcja polegać?

Oświetlenie lustra w łazience – sprawa wielkiej wagi

Lustro w łazience najczęściej umieszcza się nad umywalką i blatem. Jego rozmiar powinien umożliwiać komfortowe przeglądanie się i wykonywanie codziennej higieny. Przed lustrem szczotkujemy zęby, układamy fryzurę, golimy się i wykonujemy makijaż. Niemożliwe jest pozostawienie tej strefy bez dodatkowego, dedykowanego do niej oświetlenia.

Wybierając oświetlenie lustra, powinniśmy zwrócić uwagę na to, by światło emitowane przez oprawę umieszczoną w tej strefie, równomiernie oświetlało całą jego powierzchnię. W roli takiego oświetlenia możemy zobaczyć różne lampy, czasem jest to jedna większa oprawa umieszczona bezpośrednio nad lustrem, innym razem zamontowane po obu jego stronach kinkiety. Coraz modniejsze staje się też umieszczanie w okolicy lustra lamp wiszących. To rozwiązanie może się sprawdzić zarówno we wnętrzach utrzymanych w stylu nowoczesnym, jak i industrialnym.

Oświetlenie lustra w łazience – ważne parametry

Niezwykle istotną kwestią pozostaje montaż opraw przy lustrze w taki sposób, by emitowane przez nią światło nie raziło w oczy stojących przed nim osób. Dodatkowo należy zwrócić uwagę na to, by cała twarz przeglądającego się była równomiernie oświetlona, i by nie powstawały na niej żadne cienie. Źródło światła powinno być zatem umieszczone w odpowiednim miejscu i przesłonięte oprawą albo kloszem, co zapewni wspomniany efekt.

Oświetlenie lustra w łazience musi charakteryzować się również odpowiednim CRI (Ra), czyli współczynnikiem oddawania barw. Im jego wartość będzie bliższa 100, tym nasycenie barw oświetlanych przedmiotów będzie bardziej zbliżone do naturalnego, czyli takie, z jakim mamy do czynienia w przypadku światła słonecznego. W praktyce trudno jest uzyskać w warunkach domowych współczynnik oddawania barw o wartości 100. Jednak producenci oświetlenia twierdzą, że dla zapewnianie realistycznych kolorów oświetlanych przedmiotów wystarczy, jeśli będzie on większy od 80. Dlaczego jest to tak istotne? Wystarczy wyobrazić sobie, że przy oświetleniu dalekim od naturalnego próbujemy wykonać perfekcyjny makijaż. Niestety efekt mógłby być daleki od oczekiwanego.

To jednak nie wszystko, na co warto zwrócić uwagę, wybierając oświetlenie lustra w łazience. Niezwykle istotne jest też właściwe zabezpieczenie przed wilgocią, odpowiednia temperatura barwowa i oczywiście efektowny wygląd lampy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

CommentLuv badge

Powiązane

Lampy w pokoju niemowlaka – jak wybierać?

Oświetlenie w pokoju niemowlaka należy dobierać z bardzo dużą rozwagą. Maluchy nie potrzebują, wręcz nie jest dla nich zalecane mocne światło, które nie tylko oślepia, lecz również może się przyczynić do problemów ze wzrokiem. Niemowlęta przez większość czasu śpią, także za dnia, dlatego do czasu aż podrosną trzeba zrezygnować z klasycznych lamp o jasnym i […]

Oświetlenie sufitowe do niskich i wysokich pomieszczeń – jak wybierać?

Zarówno w niskich, jak i wysokich pomieszczeniach niezbędne jest dobrze dobrane oświetlenie. Liczy się nie tylko jego funkcjonalność, ale i design oraz estetyka. Te dwa ostatnie bowiem będą odpowiadały za podkreślenie najciekawszych elementów wnętrza. Zadecydują ponadto o spójności stworzonej aranżacji. Jakiego rodzaju lampy sprawdzą się w pomieszczeniach niskich, a które z nich lepiej wybrać do […]