Oświetlenie industrialne – pomysł na urozmaicenie klasycznego wnętrza

Loftowe wnętrza są zwykłe chłodne i surowe. Najczęściej stają się miejscem dla biur, firm organizujących wernisaże i rozmaite prezentacje. Industrialny charakter ciekawi nas, bo przyciąga i mimo chłodu, który jest w niego wpisany, może roztaczać przyjazną, ciepłą atmosferę. Nic zatem dziwnego, że oświetlenie typowo industrialne gości w mieszkaniach i domach. Za jego pomocą można ożywić bądź urozmaicić nawet klasyczne aranżacje.

Klasyka i moda w jednym

Klasyczne wystroje kojarzą się z naturalnymi materiałami, subtelnymi liniami i ciepłymi kolorami. Faktycznie, widnieją w nich brązy, miedzie, złoto i srebro. Są one gustowne i wyrafinowane. To takie wnętrza, w których jest miejsce na ducha dawnych lat, ale i nowoczesne elementy wyposażenia. Czasami jednak brakuje tego magicznego czegoś, co byłoby w stanie ożywić wystrój estetyczny i elegancki, a jednak nieco zbyt zwyczajny.

Tym brakującym elementem może być industrialne oświetlenie. Nie martwmy się o to, że drewno o ciepłej barwie i fascynującym usłojeniu ma się nijak do zimnego i surowego metalu. Producenci wyszli naprzeciw naszym oczekiwaniom. Mamy zatem na rynku bardzo szeroką ofertę typowych lamp industrialnych, ale i tych, które można wpisać zarówno w obszerne i otwarte przestrzenie loftów, jak i w dobrze nam znaną klasykę.

Łącząc tradycyjne wystroje z modnymi lampami industrialnymi, uzyskuje się indywidualny charakter wnętrz. Nie traci się na ciepłej atmosferze, a elegancja zostaje wyeksponowana. I wreszcie znów mamy do czynienia z oświetleniem funkcjonalnym, które w tym wydaniu cały czas spełnia nadane mu role.

Które lampy industrialne wybrać?

Aby nie martwić się o wrażenie zimna i surowości, zamiast ażurowych kloszy w całości odsłaniających żarówki, postawmy na światło osłonięte przez oprawy metalowe. Może to być gładki i błyszczący metal, w kolorze czarnym, ale od środka ukazujący złote lub miedziane wnętrze. Takie oświetlenie jest iście industrialne, ale bardziej subtelne i urozmaica klasyczne wystroje. Metalowy klosz dodatkowo tłoczony w inspirujące wzory, podkreśla atuty stworzonej aranżacji.

Geometryczne klosze o dużej średnicy oferują równomiernie rozprowadzone światło. Jest go całkiem dużo, dlatego wnętrza stają się jaśniejsze. Światłem równie dobrze można podkreślić detale, ale w takim przypadku lepiej postawić na oświetlenie industrialne o zupełnie innej konstrukcji. Jakiej?

Ciekawym rozwiązaniem są pojedyncze lampy wiszące na długich linkach. Klosze o małym otworze, za to kształtem przypominające łzy. Ponownie błyszczące, dlatego nawet głębokie i ciemne barwy nie wnoszą powiewu chłodu do klasycznych aranżacji. Wąskie snopy światła oświetlają małe fragmenty przestrzeni – my decydujemy, które z nich, w zależności od chęci podkreślenia konkretnych elementów.

Industrialny kinkiet do kompletu

W sypialni lub w przedpokoju, w korytarzu przy schodach, możemy postawić na kinkiety o industrialnym wymiarze. Forma dość klasyczna, bo w końcu dopieszczamy klasyczny wystrój, jednak zastosowanie metalu, matowego wykończenia i ciemnej barwy, nawiązują do detali charakterystycznych dla industrialnych kompozycji. Docenimy za to prostotę takich kinkietów, szczególnie podczas ich czyszczenia. Ich fantazyjne odpowiedniki, które mienią się mnóstwem kryształków lub innych szklanych elementów, są wymagające, jeśli pod uwagę bierzemy ich utrzymanie w czystości. Minimalistyczny kinkiet industrialny, to klasyka i prostota w jednym.

O tym pamiętaj!

Wiemy już, w którym kierunku warto iść, gdy w grę wchodzi dopieszczanie wnętrz klasycznych, w których zostawiliśmy miejsce na industrialne oświetlenie. Pamiętajmy jednak o jakości wykonania, precyzji w dopasowaniu poszczególnych elementów oraz trwałych kolorach takich lamp. One z natury są proste i minimalistyczne, co nie znaczy wcale, że zwyczajne. Jeśli mają spełniać swoje funkcje i faktycznie urozmaicać klasykę, a przy tym nie odstawać od modnych propozycji, muszą gwarantować najwyższą jakość. Tu nie ma miejsca na niedociągnięcia, których pieczołowicie przygotowywany wystrój, nigdy nie wybaczy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

CommentLuv badge

Powiązane

Lampy w pokoju niemowlaka – jak wybierać?

Oświetlenie w pokoju niemowlaka należy dobierać z bardzo dużą rozwagą. Maluchy nie potrzebują, wręcz nie jest dla nich zalecane mocne światło, które nie tylko oślepia, lecz również może się przyczynić do problemów ze wzrokiem. Niemowlęta przez większość czasu śpią, także za dnia, dlatego do czasu aż podrosną trzeba zrezygnować z klasycznych lamp o jasnym i […]

Oświetlenie sufitowe do niskich i wysokich pomieszczeń – jak wybierać?

Zarówno w niskich, jak i wysokich pomieszczeniach niezbędne jest dobrze dobrane oświetlenie. Liczy się nie tylko jego funkcjonalność, ale i design oraz estetyka. Te dwa ostatnie bowiem będą odpowiadały za podkreślenie najciekawszych elementów wnętrza. Zadecydują ponadto o spójności stworzonej aranżacji. Jakiego rodzaju lampy sprawdzą się w pomieszczeniach niskich, a które z nich lepiej wybrać do […]