Oświetlenie do pokoju dziecka. Jak je zaplanować

Oświetlenie do pokoju dziecka. Jak je zaplanować?

Aranżowanie wnętrza dla kogoś jest trudniejsze niż dla siebie. Należy przewidzieć, czego może oczekiwać użytkownik i odzwierciedlić to w konkretnych oprawach. Oświetlenie do pokoju dziecka wymaga szczególnej uwagi. Najmłodsi nie zawsze potrafią jasno sprecyzować swoje potrzeby oraz oczekiwania. Dlatego my rodzice, musimy zrobić to za nich.

Oświetlenie do pokoju dziecka może się zmieniać w zależności od wieku pociechy. Nieco inne oprawy mogą zagościć w pomieszczeniu przeznaczonym dla najmłodszych latorośli, a inne w pokojach starszych dzieci lub młodzieży. Za każdym jednak razem warto wprowadzić do wnętrza przynajmniej dwie, a nierzadko nawet trzy różne oprawy. Dlaczego jest to takie ważne?

Jakie zadania spełnia pokój dziecka?

Warto pamiętać, że pokój dziecka to pomieszczenie o wielu różnych funkcjach. Nasza pociecha będzie w nim wypoczywać, spać, bawić się, spotykać z przyjaciółmi, odrabiać prace domowe, uczyć – jednym słowem spędzać w nim mnóstwo czasu zarówno na pracy, jak i odpoczynku. Taka wielozadaniowość wnętrza stawia przed projektantem spore wyzwanie. Jak zaplanować wystrój, by sprostał oczekiwaniom dziecka i zapewnił komfort podczas codziennego użytkowania?

Jakie oświetlenie powinno znaleźć się w pokoju dziecka?

Oświetlenie w pokoju dziecka powinno stwarzać odpowiednie warunki do odpoczynku, zabawy i nauki. Właśnie dlatego nie może to być jedna oprawa, ale kilka, które to umożliwią. Ważne jest, by oświetlenie było funkcjonalne i bezpieczne dla dziecka. Koniecznie należy tu uwzględnić wiek pociechy i przeznaczenie wnętrza. Wydzielone strefy funkcjonalne określą, jakiego rodzaju światła będziemy potrzebować. Szczególną uwagę należy zwrócić na barwę światła. Oświetlenie do pokoju dziecka w wieku szkolnym powinno uwzględniać lampkę na biurko, która będzie emitować światło o barwie zimnej. Z kolei w miejscu przeznaczonym do wypoczynku powinno się znaleźć światło o barwie ciepłej. Z drugiej strony zastosowane w pokoju pociechy światło powinno być jak najbardziej zbliżone do światła dziennego.

Główne oświetlenie do pokoju dziecka

Najważniejsze będzie oświetlenie główne, które wypełni światłem całe wnętrze. Ważny jest tutaj taki dobór lampy, która pozwoli równomiernie oświetlić cały pokój. Montowana na suficie lampa główna może przybierać różne formy. Najczęściej jednak jest to lampa wisząca. Nieco rzadziej rodzice decydują się na montaż w pokoju dziecka plafonu. Jednak i jedna i druga opcja może sprawdzić się doskonale. Szeroki wybór opraw oświetleniowych dla dzieci pozwoli dopasować lampę do stylistyki wnętrza i gustu użytkownika. Wśród dostępnych na rynku lamp znajdziemy produkty dla najmłodszych pociech, jak i nieco starszych dzieci oraz młodzieży.

Oświetlenie w pokoju ucznia

W przypadku dzieci w wieku szkolnym bardzo ważne jest oświetlenie miejsca przeznaczonego do nauki i odrabiania lekcji. Zazwyczaj jest to ustawiona na biurku lampka albo w jego pobliżu duża lampa podłogowa. Niezwykle istotne jest, by dobrze oświetlała blat biurka i stwarzała komfortowe warunki do pracy. Ważne jest zatem zarówno to, jaką lampę wybierzemy, jak i to, w jaki sposób ją ustawimy. Oświetlenie do pokoju dziecka powinno być dostatecznie jasne, by nie męczyć oczu dziecka i umożliwiać czytanie po zmroku. Z drugiej strony zwracamy uwagę na barwę światła. Korzystnie na koncentrację wpływa światło o barwie chłodnej. Powinniśmy jednak dopilnować, by nie wpadało zbyt mocno w odcień niebieski, co mogłoby wpływać na drażniąco na wzrok dziecka. Najlepiej wybierać światło zimno białe o temperaturze barwowej około 3000 K.

Oświetlenie nocne do pokoju dziecka

Aranżując wnętrze dla dziecka, nie powinniśmy zapominać o lampce nocnej. Emitowane przez nią światło pełni bardzo ważną rolę. Z jednej strony pozwala bezpiecznie poruszać się po zmierzchu i odgonić złe sny, gdy dziecko obudzi się w nocy; z drugiej jej zadaniem jest pomoc w wyciszeniu się, gdy zbliża się czas nocnego odpoczynku. Takie oświetlenie sprawdzi się też doskonale przy czytaniu bajek. Ważne, by zaplanować tu światło o barwie ciepłej, które pomaga się odprężyć i spokojnie zasnąć.

Oświetlenie w pokoju dziecka nie ogranicza się do jednej lampy. Najczęściej jest to kilka opraw, które współgrając ze sobą, tworzą odpowiednie miejsce do nauki, zabawy i wypoczynku.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge

Powiązane

Gniazdka w domu – jak wybierać?

Elektryczne gniazdka w domu stanowią niejako zakończenie instalacji. Dzięki nim możemy swobodnie korzystać ze wszystkich sprzętów, dbając o bezpieczeństwo użytkowania. Na rynku jednak mamy mnóstwo gniazdek, czyli kontaktów, które różnią się nie tylko kolorystyką i estetyką. Co trzeba o nich wiedzieć i jak je wybierać? 40 SHARES Share on Facebook Tweet Follow us

Ogrzewanie elektryczne - tanio i wygodnie

Ogrzewanie elektryczne – tanio i wygodnie

Koszty ogrzewania mogą stanowić spory wydatek w domowym budżecie. Dlatego już na etapie budowy domu warto wybrać taki system grzewczy, który nie będzie dla nas dużym obciążeniem. W zależności od indywidualnych oczekiwań mogą pojawić się również dodatkowe kryteria. Współcześnie wielu inwestorom zależy między innymi na tym, by system był bezobsługowy i wygodny w użytkowaniu. Połączenie […]