Ogrzewanie na gaz - wady i zalety

Ogrzewanie na gaz – wady i zalety

Inwestorzy, którzy podejmują się budowy domu, muszą zdecydować, w jaki sposób zapewnią we wnętrzu odpowiedni komfort cieplny. Jedną z najczęściej wybieranych opcji jest ogrzewanie na gaz. Takie rozwiązanie ma wiele zalet, choć niekiedy jego realizacja może być trudna do wykonania. Problem pojawia się wtedy, gdy nieruchomość nie ma dostępu do sieci gazu ziemnego. Inwestor może wtedy podjąć decyzję o zastosowaniu innego systemu grzewczego albo postarać się o doprowadzenie gazu do nieruchomości.

Ogrzewanie na gaz nie bez powodu cieszy się dużym zainteresowaniem. Jego zaletą jest to, że pozwala zarówno na dostarczenie ciepła do pomieszczeń, jak i podgrzanie wody. Kocioł grzewczy umieszcza się zazwyczaj w pomieszczeniu gospodarczym, a gaz rozprowadza po budynku za pomocą rur ułożonych w ścianach lub podłodze.

Ogrzewanie na gaz jest stosunkowo tanie

Jedną z najistotniejszych kwestii podnoszonych przez inwestorów podczas budowy domu jest wybór takiego ogrzewania, które nie zrujnuje domowego budżetu. Z uwagi na to, że gaz jest paliwem relatywnie niedrogim (choć są od niego jeszcze tańsze), to wybór bardzo często pada właśnie na ogrzewanie gazowe. Z drugiej strony należy pamiętać, że początkowe koszty inwestycyjne, związane z zakupem kotła i przygotowaniem kotłowni mogą być spore. Z dużymi kosztami powinni się też liczyć inwestorzy, którzy będą musieli wykonać projekt przyłącza gazu, a potem zapłacić za jego wykonanie. Niemniej jednak koszty eksploatacyjne takiego ogrzewania są na możliwym do zaakceptowania poziomie.

Wygoda użytkowania – jedno z najważniejszych kryteriów

Współcześnie coraz więcej inwestorów zwraca uwagę na to, by ogrzewanie domu było nie tylko ekonomiczne, ale również bezobsługowe. Dzięki temu domownicy mogą poświęcić czas na wykonywanie innych, ciekawszych czynności, a obsługę ogrzewania na gaz ograniczyć do ustawienia pożądanej temperatury i comiesięcznego regulowania opłat za dostawy gazu. Kontrola pracy urządzenia odbywa się za pomocą specjalnego panelu. To na nim należy ustawić temperaturę oraz godziny, w których piec będzie pracował. Inwestor powinien też pamiętać o konserwacji urządzenia, którą wykonuje się raz w roku. Przegląd oraz konserwację należy zlecić specjaliście.

Wydajność i ekologia, czyli zalet ciąg dalszy

Ogrzewanie na gaz ma jeszcze jedną ważną zaletę. Towarzyszy mu znacznie niższa emisja szkodliwych gazów i pyłów niż mamy do czynienia w przypadku ogrzewania domu olejem opałowym albo węglem. To bardzo istotna cecha, biorąc pod uwagę coraz większe zainteresowanie ekologią i ochroną środowiska.

Na co jeszcze warto zwrócić uwagę? – Moim zdaniem koniecznie na wydajność ogrzewania, za którą odpowiada kocioł. Szeroki wybór kotłów gazowych pozwala na dopasowanie urządzenia do wymagań inwestorów. Znajdziemy wśród nich kotły kondensacyjne, pulsacyjne oraz tradycyjne. Ogrzewanie na gaz w kotle tradycyjnym należy do najpopularniejszej metody. Dużym zainteresowaniem cieszą się też kotły kondensacyjne, które pozwalają na odzyskiwanie ciepła ze spalin gazowych. Z kolei kotły pulsacyjne to najbardziej zaawansowane urządzenia, które pozwalają na obniżenie kosztów opalania gazem. Sam kocioł jest jednak stosunkowo drogim urządzeniem i nie każdy inwestor zdecyduje się na taki wydatek.

Ogrzewanie na gaz ma wiele zalet, o czym przekonuje się coraz więcej osób. Jak wskazaliśmy w dzisiejszym wpisie, nie jest też wolne od wad. Przed dokonaniem ostatecznego wyboru warto zatem wziąć pod uwagę wszystkie za i przeciw oraz rozpatrzyć również inne, alternatywne sposoby ogrzewania.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge

Powiązane

Meble z europalety - modnie, wygodnie i niedrogo

Meble z europalety – modnie, wygodnie i niedrogo

Zmiana podejścia do życia z konsumpcyjnego na bardziej ekologiczne to coraz częstszy i powszechnie wybierany trend. Między innymi dlatego w naszych domach i ogrodach pojawiają się meble z europalety. Recykling tego co stare i niepotrzebne i przekształcenie w coś nowego i funkcjonalnego to nie tylko korzyść, ale i świetna zabawa. Wystarczy odrobina wyobraźni, by z […]

Ogrzewanie domu kominkiem - poznaj jego zalety

Ogrzewanie domu kominkiem – poznaj jego zalety

Lato dobiega już końca, a sezon grzewczy zbliża się wielkimi krokami. Warto rozważyć, w jaki sposób doprowadzimy ciepło do naszych mieszkań. Ogrzewanie domu kominkiem może być kuszącą alternatywą dla dość popularnego współcześnie ogrzewania gazem oraz ogrzewania elektrycznego. Takie rozwiązanie ma sporo zalet, choć nie da się ukryć, że są też wady. O jego skuteczności mogą […]