Ogrzewanie elektryczne - tanio i wygodnie

Ogrzewanie elektryczne – tanio i wygodnie

Koszty ogrzewania mogą stanowić spory wydatek w domowym budżecie. Dlatego już na etapie budowy domu warto wybrać taki system grzewczy, który nie będzie dla nas dużym obciążeniem. W zależności od indywidualnych oczekiwań mogą pojawić się również dodatkowe kryteria. Współcześnie wielu inwestorom zależy między innymi na tym, by system był bezobsługowy i wygodny w użytkowaniu. Połączenie tych wszystkich cech nie zawsze jest proste. Na rynku dostępne są już rozwiązania, które mogą to zagwarantować.

Ekonomiczne, ekologiczne i energooszczędne rozwiązania do domu cieszą się coraz większym zainteresowaniem inwestorów. Takiej sytuacji sprzyja nie tylko nastawienie ludzi, ale również walka włodarzy gmin ze smogiem i emisją spalin. Systemy grzewcze, które nie przyczyniają się do niskiej emisji albo znacznie ją ograniczają, często promowane są przez samorządy. Jednak to inwestor musi zdecydować ostatecznie, jakie rozwiązanie będzie dla niego najlepsze. Na uwagę zasługuje tutaj ogrzewanie elektryczne, które – jeśli wybierzemy odpowiednie urządzenie – zapewni nam wygodę i nie nadwyręży portfela.

System grzewczy – co należy brać pod uwagę?

Wybierając ogrzewanie do domu, powinniśmy zwrócić uwagę zarówno na koszt związany z jego instalacją, jak i późniejszym użytkowaniem. Pamiętajmy też, że nie wszystkie systemy grzewcze będą odpowiednie do wszystkich typów budynków. Niektórzy producenci mówią wprost, że ich urządzenia, choć doskonale sprawdzają się w domach nowych i dobrze zaizolowanych, nie będą działać w taki sam sposób w budynkach, które nie zostały dostatecznie dobrze ocieplone. Pamiętajmy, że koszt użytkowania konkretnego systemu grzewczego może ulegać zmianie wraz ze zmianami rynkowymi cen paliw i energii elektrycznej.

Ogrzewanie elektryczne – nie zawsze drogie

Ogrzewanie energią elektryczną zazwyczaj kojarzone jest z systemem bardzo wygodnym w użytkowaniu i praktycznie bezobsługowym, jednak stosunkowo kosztownym. Tymczasem nowoczesne urządzenia zasilane energią mogą obalić ten mit i wpłynąć na zmianę naszej opinii. Co więcej, często określane są też mianem energooszczędnych, a w niektórych przypadkach nagradzane na międzynarodowych targach urządzeń grzewczych. Tak jest w przypadku grzejników elektrycznych Klima. Ich producent na 56. Międzynarodowych Targach Budownictwa Jesień 2019 oraz 21. Targach Technik Grzewczych i Oszczędności Energii Instal system 2019 otrzymał Złoty Filar Budownictwa za zajęcie I miejsca w kategorii: Urządzenia i Instalacje Grzewcze. Czym są wspomniane grzejniki Klima?

Hybrydowe grzejniki oszczędzają energię

Włoski producent z ponad 80-letnim doświadczeniem w dziedzinie ogrzewania elektrycznego postawił sobie za cel zaprojektowanie urządzenia, które zapewni w mieszkaniu komfort cieplny, nie nadwyrężając przy tym domowego budżetu. Jednocześnie urządzenie miało być wygodne w użytkowaniu i bezobsługowe. W ten właśnie sposób powstały energooszczędne grzejniki Klima. Ich fenomen polega na tym, że zastosowano tam dwa niezależne systemy grzewcze, które nawzajem się uzupełniają, a także szereg rozwiązań wpływających na obniżenie zużycia energii. Czy można powiedzieć, że jest to obecnie najtańsze ogrzewanie na rynku? – Na to pytanie trudno jednoznacznie odpowiedzieć, porównując różne sposoby ogrzewania, bo przecież nie wszystkie (chociażby ze względy na emisję spalin) są przez nas pożądane. Z całą jednak pewnością jest to jeden z najtańszych, ekologicznych systemów grzewczych, które wykorzystują energię elektryczną.

Jak działają hybrydowe grzejniki Klima?

Najważniejsze podczas projektowania grzejników Klima stało się obniżenie kosztów ogrzewania elektrycznego. Producentowi udało się to dzięki połączeniu w jednym urządzeniu dwóch niezależnych systemów grzewczych: ogrzewania konwekcyjnego oraz ogrzewania podczerwienią. Zaletą ogrzewania konwekcyjnego (aluminiowy element grzewczy) jest możliwość szybkiego ogrzania wnętrza oraz niemal natychmiastowa reakcja na zmiany temperatury otoczenia. Z kolei promieniowanie podczerwone reaguje nieco wolniej, jednak pozwala na stałe przekazywanie ciepła do otoczenia z części czołowej urządzenia, przy jednoczesnym niskim poborze mocy. W przypadku grzejników Klima w trybie pracy promiennikiem podczerwieni urządzenie pobiera około 15% swojej mocy nominalnej. Właśnie dlatego jako priorytet potraktowano w urządzeniu ogrzewanie podczerwienią. Natomiast ogrzewanie konwekcyjne stanowi wspomaganie dla promiennika podczerwieni.

Mam nadzieję, że po przeczytaniu tego wpisu już nikt nie będzie miał wątpliwości, że ogrzewanie elektryczne może być tanie. Kluczowy pozostaje wybór właściwego urządzenia, które zagwarantuje komfort cieplny, wygodę i niskie koszty eksploatacji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

CommentLuv badge

Powiązane

Lampy w pokoju niemowlaka – jak wybierać?

Oświetlenie w pokoju niemowlaka należy dobierać z bardzo dużą rozwagą. Maluchy nie potrzebują, wręcz nie jest dla nich zalecane mocne światło, które nie tylko oślepia, lecz również może się przyczynić do problemów ze wzrokiem. Niemowlęta przez większość czasu śpią, także za dnia, dlatego do czasu aż podrosną trzeba zrezygnować z klasycznych lamp o jasnym i […]

Oświetlenie sufitowe do niskich i wysokich pomieszczeń – jak wybierać?

Zarówno w niskich, jak i wysokich pomieszczeniach niezbędne jest dobrze dobrane oświetlenie. Liczy się nie tylko jego funkcjonalność, ale i design oraz estetyka. Te dwa ostatnie bowiem będą odpowiadały za podkreślenie najciekawszych elementów wnętrza. Zadecydują ponadto o spójności stworzonej aranżacji. Jakiego rodzaju lampy sprawdzą się w pomieszczeniach niskich, a które z nich lepiej wybrać do […]