Ogrzewanie domu kominkiem – poznaj jego zalety
Lato dobiega już końca, a sezon grzewczy zbliża się wielkimi krokami. Warto rozważyć, w jaki sposób doprowadzimy ciepło do naszych mieszkań. Ogrzewanie domu kominkiem może być kuszącą alternatywą dla dość popularnego współcześnie ogrzewania gazem oraz ogrzewania elektrycznego. Takie rozwiązanie ma sporo zalet, choć nie da się ukryć, że są też wady. O jego skuteczności mogą poświadczyć inwestorzy, którzy już zdecydowali się na jego zastosowanie. Atutem, który dostrzega większość osób, jest efektowny wygląd kominka i przyjemny klimat, który wypełnia wnętrze, gdy pali się w nim ogień.
Ogrzewanie domu kominkiem to bardzo atrakcyjna wizja, jeśli lubimy przytulne wnętrza. Wyjątkowa atmosfera i przyjemne ciepło, które rozchodzi się od płonącego w kominku drewna, przekonuje do tego rozwiązania wiele osób. Ogrzewanie domu kominkiem znajduje zastosowanie przede wszystkim w domach jednorodzinnych. Jeśli inwestor decyduje się na taką instalację, powinien uwzględnić to już na wstępnym etapie budowy domu. Konieczne jest bowiem zaprojektowanie systemu dystrybucji ciepła po całym budynku. Jeśli te prace zostaną poprawnie wykonane, a kominek zamontowany we właściwy sposób i odpowiednio eksploatowany, możemy być pewni, że instalacja poradzi sobie z ogrzaniem całkiem sporego domu.
A co jeśli inwestor nie był przekonany do tego rozwiązania i zdecydował się na zastosowanie innego systemu grzewczego, a teraz chciałby powrócić do pierwotnego pomysłu? – Nic nie stoi na przeszkodzie, aby ogrzewanie domu kominkiem wykonać przy okazji gruntownego remontu.
Jak kominek może ogrzać dom o powierzchni 200 m2?
Przede wszystkim należy zdać sobie sprawę z tego, że sam kominek nie będzie w stanie ogrzać budynku. Będzie to możliwe tylko wtedy, jeśli połączymy go z systemem dystrybucji gorącego powietrza albo płaszczem wodnym. Odpowiednia instalacja będzie w stanie zapewnić ciepło we wszystkich pomieszczeniach.
Dystrybucja gorącego powietrza
Dystrybucja gorącego powietrza polega na rozprowadzaniu ciepła po budynku poprzez system elastycznych rur. Jej zaletą jest to, że szybko się uruchamia i jest stosunkowo łatwa w utrzymaniu. Minus natomiast stanowi to, że mamy do czynienia z ciągłymi ruchami powietrza, przez co w pomieszczeniach dość szybko zbiera się kurz. Problem może również stanowić to, że trudno będzie uzyskać taką samą temperaturę we wszystkich pomieszczeniach.
Kominek z płaszczem wodnym
Ogrzewanie domu kominkiem z płaszczem wodnym cieszy się sporym zainteresowaniem i stanowi doskonałą alternatywę dla systemu dystrybucji gorącego powietrza. W tym przypadku ogrzewana jest woda przepływająca przez płaszcz wodny znajdujący się we wkładzie kominkowym, skąd następnie poprzez przewody hydrauliczne dostaje się do centralnego układu ogrzewania oraz do grzejników. Takie rozwiązanie pozwala uniknąć zbierania się dużej ilości kurzu, więc jest korzystniejsze dla alergików. Z drugiej strony nieumiejętna obsługa kominka z płaszczem wodnym niesie ze sobą ryzyko zagotowania wody w systemie grzewczym. Konieczne są więc odpowiednie zabezpieczenia, które temu zapobiegną.
Ogrzewanie domu kominkiem i walory estetyczne
Niektóre rozwiązania do domu pozwalają łączyć przyjemne z pożytecznym. Tak jest na przykład w przypadku ogrzewania kominkowego, które umożliwia zapewnienie ciepła we wszystkich pomieszczeniach, a w jednym z nich – najczęściej jest to salon – pozwala na stworzenie klimatycznego nastroju. Walory dekoracyjne kominka sprawiają, że wielu inwestorów decyduje się na jego lokalizację w reprezentacyjnej części domu, ale nietrudno sobie wyobrazić, że doskonale sprawdziłby się również w sypialni lub innym pomieszczeniu, w którym chętnie spędzamy czas z rodziną.
Ogrzewanie domu kominkiem ma sporo zalet. Estetyczny wygląd i ciepłe wnętrza to nie wszystko. Zwróćmy uwagę, że obserwowanie płomieni działa relaksująco, a cały system to rozwiązanie stosunkowo tanie.