Najmodniejsze lampy sezonu 2020

Oświetlenie do domu może przybierać rozmaite formy. Oprawy bywają bardzo dekoracyjne, z dużą ilością detali i ornamentów lub wprost przeciwnie – całkiem proste i minimalistyczne. Rozwiązań jest naprawdę wiele, a trendy często zmieniają się niczym w kalejdoskopie. Które oprawy oświetleniowe w obecnym sezonie należą do najciekawszych i najbardziej poszukiwanych? Kilka przykładów przedstawimy w dzisiejszym tekście. Na co postawić, żeby zbudować modne i funkcjonalne oświetlenie do domu?

Najmodniejsze lampy i spójność stylistyczna – jakie muszą być modne lampy?

W większości domowych pomieszczeń jedna lampa to stanowczo za mało, aby zapewnić optymalne warunki świetlne. Najczęściej wykorzystuje się przynajmniej kilka opraw, które dają spory komfort dla użytkowników.

Wszystko zależy oczywiście od funkcji danego pomieszczenia. W każdym z nich potrzebujemy jednak oświetlenia głównego, zadaniowego i dekoracyjnego.

Oświetlenie główne to najczęściej lampy sufitowe (np. plafony lub modele wiszące). W roli oświetlenia zadaniowego występują regularnie lampy stojące (stołowe lub podłogowe). Do dekoracji wykorzystuje się natomiast rozmaite oprawy, choć największą popularnością cieszą się oczka wpustowe lub dyskretne listwy LED.

Przy tak dużej ilości opraw w jeden przestrzeni trzeba pamiętać o jednej, kluczowej zasadzie. W każdym pomieszczeniu należy wykorzystywać oprawy w zbliżonej stylistyce, najlepiej pochodzące z tej samej rodziny produktów. Pozwala to zachować spójność estetyczną oraz wprowadzić wystarczającą ilość światła do przemieszczania się lub komfortowego wykorzystywania rozmaitych czynności.

Stylistyka bywa różna i dostosowana do aktualnych trendów. A co w tym temacie przyniósł nam sezon 2020? sprawdźmy najmodniejsze lampy!

Duże znaczy piękne

Sezon 2020 w oświetleniu to czas odwagi i wychodzenia przed szereg. Za popularne i najmodniejsze lampy uważa się konstrukcje wiszące naprawdę sporych rozmiarów. W większości przypadków sprawdzają się w przestronnych pomieszczeniach. Chętnie montuje je w salonach i sypialniach, czyli pomieszczeniach rekreacyjnych. Nie jest to jednak jedyna przestrzeń, w której się sprawdzają.

Dekoratorzy wnętrz odważnie wykorzystują spore oprawy wiszące w kuchniach i jadalniach. Modele tego typu idealnie doświetlają na przykład stół do rodzinnych posiłków lub wyspę kuchenną. To jednak wciąż nie wyczerpuje możliwości. Lampy wiszące zaczynają bowiem zdobić również korytarze i klatki schodowe. Trafiają nawet do łazienek. W tych ostatnich trzeba jednak wybierać modele o odpowiednim współczynniku wodoszczelności, aby nie doprowadzić do zwarcia i niebezpiecznego porażenia prądem.

Żyrandole – dekoracja i elegancja

Szczególnym typem lampy wiszącej jest żyrandol. Przez wiele lat uznawało się go za lampę należącą do minionej epoki. Kojarzyła się z mosiężnym stelażem, do którego umocowano tysiące kryształków.

Obecnie najmodniejsze lampy, to żyrandole, które wracają znów na salony, choć niekoniecznie w formie, jaką wszyscy pamiętamy. Nowoczesne konstrukcje bywają mocno futurystyczne i niejednokrotnie bliżej im do oryginalnych rzeźb kinetycznych niż standardowego żyrandola.

Z ich pomocą oświetla się i zdobi modne przestrzenie, budując przestrzeń o niezmiernie eleganckim i dekoracyjnym charakterze.

Metale kolorowe – nie tylko srebrzyste odcienie

W sezonie 2020 wciąż za jeden z najważniejszych materiałów do produkcji lamp uznaje się metal. Nie oznacza to jednak, że musimy koncentrować się wyłącznie na srebrzystych, mocno wypolerowanych konstrukcjach, pokrytych chromem.

Obecnie wielką popularnością cieszą się lampy wykonane z metali kolorowych. Mogą mieć odcień brązu, mosiądzu lub ognistej miedzi.

Tego typu rozwiązania bywają używane w niemal wszystkich modnych stylizacjach. Metale kolorowe wykorzystuje się do produkcji lamp w stylu skandynawskim, minimalistycznym, nowoczesnym lub art déco.

Natura w centrum zainteresowania – drewniane lampy

Eko trendy towarzyszą nam już od pewnego czasu, wprowadzając coraz więcej naturalistycznych elementów do modnych aranżacji wnętrzarskich.

Jednym z ciekawszych rozwiązań, na które stawiają designerzy w tym sezonie, stały się oryginalne lampy z osłonami wykonanymi z drewna. Surowiec ten bywał wykorzystywany wcześniej w oprawach. Co zatem się zmieniło? W tym roku drewno staje się materiałem dominującym, z którego mogą być wykonane całe osłony, zupełnie eliminując szklane klosze. Uzyskuje się w ten sposób przyjemne, ciepłe i mocno rozproszone światło, wprost idealne do pomieszczeń rekreacyjnych.

Modne oświetlenie – mnogość rozwiązań

Trudno w tym sezonie znaleźć jeden dominujący trend. Rozwiązań jest wiele. Często stawia się po prostu na wysoką jakość oraz solidne materiały.

Drewno, metale kolorowe stanowią jeden z podstawowych wyznaczników współczesnego oświetlenia. W jakich oprawach je wykorzystamy zależy już jednak od nas i naszego pomysłu na wnętrze. Najmodniejsze lampy w tym sezonie pozwalają nam bowiem na tworzenie naprawdę wyjątkowych i indywidualnych aranżacji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

CommentLuv badge

Powiązane

Lampy w pokoju niemowlaka – jak wybierać?

Oświetlenie w pokoju niemowlaka należy dobierać z bardzo dużą rozwagą. Maluchy nie potrzebują, wręcz nie jest dla nich zalecane mocne światło, które nie tylko oślepia, lecz również może się przyczynić do problemów ze wzrokiem. Niemowlęta przez większość czasu śpią, także za dnia, dlatego do czasu aż podrosną trzeba zrezygnować z klasycznych lamp o jasnym i […]

Oświetlenie sufitowe do niskich i wysokich pomieszczeń – jak wybierać?

Zarówno w niskich, jak i wysokich pomieszczeniach niezbędne jest dobrze dobrane oświetlenie. Liczy się nie tylko jego funkcjonalność, ale i design oraz estetyka. Te dwa ostatnie bowiem będą odpowiadały za podkreślenie najciekawszych elementów wnętrza. Zadecydują ponadto o spójności stworzonej aranżacji. Jakiego rodzaju lampy sprawdzą się w pomieszczeniach niskich, a które z nich lepiej wybrać do […]