Modny balkon – co jest nam potrzebne?

Słońce przygrzewa i z wielką chęcią chcemy rozkoszować się piękną pogodą na świeżym powietrzu. Nie każdy jednak może sobie pozwolić na wypoczynek we własnym ogrodzie. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, żeby odpowiednio zaaranżować nawet niewielki balkon i stworzyć na nim prawdziwą oazę do wypoczynku. Istnieje wiele pomysłów na to, jak urządzić balkon. Oczywiście wielką w tym rolę odgrywają względy typowo indywidualne. Nie zapominajmy jednak, że nawet odkładając na bok stylistykę, istnieje grupa przedmiotów i elementów wyposażenia, które po prostu muszą się znaleźć na każdym balkonie. Co to takiego?Jeśli jesteście ciekawi, zapraszamy do dalszej lektury.

Jaki powinien być balkon – krótko o głównych funkcjach tej przestrzeni

Balkony traktujemy często po macoszemu. A tak naprawdę tkwi w nich spory potencjał na poszerzenie przestrzeni salonu i stworzenie przyjemnego miejsca do wiosenno-letniego wypoczynku.

Każdy balkon może pełnić szereg mocno zróżnicowanych funkcji. Oczywiście przede wszystkim zapewnia miejsce do relaksu i odpoczynku – w samotności, z rodziną lub znajomymi. Oprócz tego często staje się przydatnym schowkiem, w którym udaje się przechowywać rozmaite przedmioty, które akurat nie są nam niezbędne w danym momencie.

Do tego wszystkiego potrzebujemy tylko stosownego wyposażenia, które pozwoli zorganizować tych kilka dodatkowych metrów powierzchni użytkowej w miejsce przyjazne domownikom i zaproszonym gościom.

Podstawowe elementy wyposażenia balkonu – co musi się na nim znaleźć?

Na każdym balkonie powinno się znaleźć przynajmniej kilka podstawowych elementów wyposażenia, które skutecznie podnoszą komfort użytkowania tej przestrzeni oraz równocześnie gwarantują bezpieczeństwo wszystkich przebywających na niej osób.

O czym zatem musimy pamiętać, aranżując balkon?

Wygodne meble – podstawa dla relaksu

Skoro balkon ma pełnić funkcję rekreacyjną, jak zauważyliśmy to już wcześniej, to potrzebujemy postawić na nim wygodne meble ogrodowe.

Skoro nie dysponujemy zbyt wielką przestrzenią, na balkonach najczęściej stawia się na niewielkie zestawy, składające się z krzeseł i stolika kawowego. Na ekstremalnie małych powierzchniach wiele osób decyduje się wręcz na rozwiązania składane, łatwe do usunięcia, gdy potrzebujemy przedostać się bez przeszkód na drugą stronę balkonu.

Oświetlenie – niech stanie się światło

Gdy pogoda jest piękna, a wieczory są ciepłe, z chęcią spędzamy czas na balkonie również po zapadnięciu zmroku. Z tego powodu coraz chętniej wiele osób montuje oświetlenie, które pozwala na bezpieczne i bezproblemowe przemieszczanie się oraz kontynuowanie rozpoczętej wcześniej rozmowy, nawet gdy wokół robi się już całkiem ciemno.

Do najpopularniejszych rozwiązań należą bezwzględnie niewielkie i praktyczne lampki LED takie, jak te zawieszane na choinkach. Z ich pomocą buduje się przyjemny i przytulny nastrój na balkonie.

Niestety produkty tego typu nie dają zbyt wiele światła, dlatego lepiej postawić na praktyczne lampy techniczne i kinkiety, które montuje się na zadaszeniu lub ścianie balkonu. Są praktyczne i wydajne, a jeśli zastosujemy kilka opraw, możemy niemal dowolnie kształtować sceny świetlne na balkonie, dostosowując je do aktualnych potrzeb.

Magazynowanie – wszystko pod idealną kontrolą

Niejednokrotnie balkony służą także do przechowywania rozmaitych przedmiotów, których potrzebujemy w tej przestrzeni lub takich, na które nie mamy już wystarczająco miejsca w mieszkaniu.

Do magazynowania przydają się zatem rozmaite skrzynie i szafy, wykonane z trwałych materiałów, przystosowanych do całorocznej ekspozycji na szkodliwe warunki zewnętrzne. Z ich pomocą jesteśmy w stanie zmieścić wszystkie potrzebne narzędzia i akcesoria, zostawiając wciąż sporą przestrzeń do wypoczynku.

Roślinność na balkonie – przebłysk natury w miejskiej dżungli

Na balkonie powinny też pojawić się oczywiście rośliny. Dzięki nim buduje się miłą i przyjazną dla użytkowników przestrzeń do odpoczynku. Opcji jest naprawdę wiele. Mogą to być pnącza, miniaturowe krzewy ozdobne lub kwiaty doniczkowe, które nie tylko budują nastrój, ale także stanowią podstawową ozdobę na balkonie, dzięki czemu każdy czuje się tam dobrze i chce spędzać w tej zielonej przestrzeni jak najwięcej czasu.

W ten sposób zawsze mamy szansę na choć odrobinę własnego ogródka, nawet mieszkając w centrum wielkiego miasta.

Artykuł przygotowano przy współpracy z

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

CommentLuv badge

Powiązane

Lampy w pokoju niemowlaka – jak wybierać?

Oświetlenie w pokoju niemowlaka należy dobierać z bardzo dużą rozwagą. Maluchy nie potrzebują, wręcz nie jest dla nich zalecane mocne światło, które nie tylko oślepia, lecz również może się przyczynić do problemów ze wzrokiem. Niemowlęta przez większość czasu śpią, także za dnia, dlatego do czasu aż podrosną trzeba zrezygnować z klasycznych lamp o jasnym i […]

Oświetlenie sufitowe do niskich i wysokich pomieszczeń – jak wybierać?

Zarówno w niskich, jak i wysokich pomieszczeniach niezbędne jest dobrze dobrane oświetlenie. Liczy się nie tylko jego funkcjonalność, ale i design oraz estetyka. Te dwa ostatnie bowiem będą odpowiadały za podkreślenie najciekawszych elementów wnętrza. Zadecydują ponadto o spójności stworzonej aranżacji. Jakiego rodzaju lampy sprawdzą się w pomieszczeniach niskich, a które z nich lepiej wybrać do […]