Lampy w pokoju niemowlaka – jak wybierać?

Oświetlenie w pokoju niemowlaka należy dobierać z bardzo dużą rozwagą. Maluchy nie potrzebują, wręcz nie jest dla nich zalecane mocne światło, które nie tylko oślepia, lecz również może się przyczynić do problemów ze wzrokiem. Niemowlęta przez większość czasu śpią, także za dnia, dlatego do czasu aż podrosną trzeba zrezygnować z klasycznych lamp o jasnym i ostrym świetle.

Jakie oświetlenie zatem sprawdzi się w przestrzeni urządzanej z myślą o najmłodszych i najbardziej wymagających członkach rodziny?

Oświetlenie główne – co wybrać?

W pokoju niemowlaka nie obejdzie się bez oświetlenia głównego. Posłuży ono przede wszystkim rodzicom, którzy będą tu regularnie sprzątać, a także zajmować się pielęgnacją maluszka. Z racji wieku i potrzeb dziecka, nie poleca się jednak stosowania lampy wiszącej, która byłaby wybierana tak samo jak oświetlenie np. do salonu.

Zamiast takich propozycji warto postawić na oświetlenie boczne i dodatkowe. Doskonale sprawdzą się kinkiety ścienne lub plafony, które można znaleźć w sklepie Lampy.it. Do tego lampy podłogowe, tradycyjna lampka nocna lub konstrukcja stołowa.

Powyższe wybory pozwolą na stworzenie przyjaznej i przytulnej atmosfery we wnętrzu. Dzięki temu maluch poczuje się bezpiecznie, światło pozwoli zaś rodzicom na wykonywanie niezbędnych czynności, ale bez ryzyka rażenia dziecka w oczy.

Atutem plafonów i kinkietów ściennych jest fakt, że zajmują niewiele miejsca. Nadają się zatem nawet do małych i niewymiarowych pomieszczeń, a jeśli ilość światła jest niewystarczająca, z pomocą przychodzą proponowane lampy podłogowe lub stołowe.

Barwa światła i miejsce montażu

O ile w łazience lub domowym biurze przyda się skoncentrowana wiązka światła o zimnej barwie, o tyle w przestrzeni dziecięcej taki odcień nie spełni należycie swoich funkcji. Tutaj warto postawić na subtelne, ciepło światło o żółtej barwie. Sprawdzą się także tkaninowe abażury i mleczne klosze, które dodatkowo decydują o uzyskaniu nieuciążliwej dla dziecka, delikatnej poświaty.

Jeśli w pokoju niemowlęcym mimo wszystko ma zagościć lampa wisząca, nie należy jej umieszczać nad łóżeczkiem dziecięcym. Poza tym ważna jest jej konstrukcja, czyli najlepiej prosty i minimalistyczny model z oprawami w pastelowych kolorach.

Dodatkowe punkty świetlne muszą się znaleźć w pobliżu łóżeczka oraz miejsc, w których stanie komoda z przewijakiem. Chodzi o to, aby rodzicom było wygodnie usypiać maluszka i go przebierać lub zmieniać pieluszkę, a niemowlakowi zapewnić pełen komfort.

Lampki dziecięce

Maluszki potrzebują bodźców, choć na początku delikatnych. Warto wykorzystać w tym celu oświetlenie i poszukać lampek, które nawiązują do lubianych przez dzieci kolorów, postaci, kształtów. Mogą to być zatem lampy w kształcie chmurek, słodkich babeczek, samochodzików, lalek, gwiazdek, misiów i nie tylko.

Takie produkty łączą walory praktyczne z estetyką, która idealnie wpisuje się w klimat pokoików małych użytkowników.

O czym jeszcze warto pamiętać?

Wraz z wiekiem malucha zmieniają się jego potrzeby. Rodzice przemeblowują pokój dziecięcy, dokładają nowe meble, wymieniają łóżeczko na większe. Pojawia się także potrzeba zastosowania kolejnych, nowych punktów świetlnych. Z tego względu o miejscu montażu poszczególnych gniazdek oraz ich liczbie dobrze jest pomyśleć na etapie projektowania i urządzania przestrzeni dziecięcej.

Trzeba unikać podłączania przedłużaczy, ponieważ zastosowane w pokoju malucha, ale i kilkulatka czy starszego dziecka, czynią tę przestrzeń mniej bezpieczną.

My już mamy wytypowane lampki, które spełnią nasze oczekiwania. Czas na Was!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

CommentLuv badge

Powiązane

Oświetlenie sufitowe do niskich i wysokich pomieszczeń – jak wybierać?

Zarówno w niskich, jak i wysokich pomieszczeniach niezbędne jest dobrze dobrane oświetlenie. Liczy się nie tylko jego funkcjonalność, ale i design oraz estetyka. Te dwa ostatnie bowiem będą odpowiadały za podkreślenie najciekawszych elementów wnętrza. Zadecydują ponadto o spójności stworzonej aranżacji. Jakiego rodzaju lampy sprawdzą się w pomieszczeniach niskich, a które z nich lepiej wybrać do […]

Pufa do salonu w stylu glamour

Nowoczesne salony w nurcie glamour, cieszące się obecnie olbrzymią popularnością, powinny być równocześnie wygodne i stylowe. Warto zadbać przede wszystkim o właściwie dobrane meble, które gwarantują komfort korzystania z przestrzeni, a także stanowią jeden z najważniejszych elementów aranżacji. Oprócz podstawowych mebli, warto zaopatrzyć się w niewielkie pufy do salonu, które spełniają w pokoju dziennym szereg […]