Jaki materac zapewni zdrowy i regenerujący sen? Praktyczne porady

Nie tylko konstrukcja łóżka, ale i materac mają wpływ na jakość snu. Poza tym to kwestia wygodnego użytkowania, właściwej regeneracji i niwelowania dolegliwości bólowych. Jaki materac należy wybrać, aby sen pozwolił na odpoczynek i wpływał na dobre samopoczucie?

Jaki materac dobrać dla siebie – najważniejsze parametry

Pod uwagę należy wziąć masę ciała oraz wzrost. Lżejsze osoby powinny stawiać na bardziej miękkie materace lub to o średnim stopniu twardości. Większa masa ciała wymaga zastosowania materaca twardszego, aby zagwarantować odpowiednie podparcie dla kręgosłupa i najbardziej newralgicznych punktów ciała. Za kluczową granicę przyjmuje się masę wynoszącą 90 kg, ale nie jest to wyznacznik, którego należy się bezmyślnie trzymać. Jeśli bowiem cięższa osoba ma problemy z kręgosłupem i zmaga się z dolegliwościami bólowymi, wyższy stopień twardości może je nasilać.

Poza tym należy uwzględnić własne potrzeby oraz subiektywne poczucie wygody. Jedni lubią spać na bardzo miękkich materacach, inni zaś wbrew wszystkiemu wybiorą te twarde. Dobrym rozwiązaniem jest uzyskanie porady od sprzedawcy. Pamiętajmy jednak, że w sklepach meblowych, które oferują bardzo szeroki asortyment, sprzedawca zwykle ma za zadanie zachwalać określone produkty. Ponadto będzie mówił jedynie o tych, które są aktualnie dostępne. Warto zatem zapoznać się z co najmniej kilkoma ofertami, nie patrząc jedynie na promocyjną cenę.

Na pewno w wyborze materaca nie pomoże, gdy pokusimy się o to, by tylko na chwilę usiąść na nim. To zdecydowanie zbyt krótki czas na ocenę, czy jest nam wygodnie i czy nie pojawia się ból. Pozwólmy sobie nawet na półgodzinne wypróbowanie łóżka z materacem.

Nie zapominajmy o wzroście. Jaki materac dla niskiej i wysokiej osoby? Artykuły te są produkowane zwykle w standardowych rozmiarach. Niska osoba nie musi się martwić o to, czy znajdzie dla siebie materac. Jednak użytkownicy bardzo wysocy powinni rozważyć realizację wedle indywidualnego zamówienia. Taki materac musi bowiem pozostawiać minimum dwadzieścia centymetrów zapasu.

Wypełnienie i wykonanie

Na rynku dostępne są materace różniące się wypełnieniem. Jaki materac jest najlepszy? Ponownie trzeba powiedzieć, że to zależy.

Tak zwane materace kieszonkowe bazują na sprężynach, które mają za zadanie zapewniać równomierne podparcie. Tutaj trzeba zwracać uwagę na jakość wykonania. Wkład takiego materaca posiada również dodatkowe warstwy oddzielające ciało od sprężyn. Materace bonelowe posiadają sprężyny z drutu, które zostają obłożone ochronną wkładką. Kokosowe – posiadają płyty z włókna kokosowego, dlatego są najtwardsze.

Wypełnienie może być piankowe – z pianki zwykłej (niepolecane), termoelastycznej i wysokoelastycznej. Te dwie ostatnie są dobrym wyborem. Świetną propozycją są również materace lateksowe – antyalergiczne, antybakteryjne i o odpowiedniej cyrkulacji.

Z powyższymi wskazówkami znalezienie odpowiedzi na pytanie, jaki materac wybrać, to pestka!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge

Powiązane

Aranżacja gabinetu, który poprawia efektywność pracy

Aranżacja gabinetu, która wpływa na efektywność pracy

Wygląd, układ i wyposażenie miejsca pracy w istotny sposób wpływa na efektywność pracownika. Dlatego aranżacja gabinetu nie powinna być przypadkowa. Warto zadbać o to, by znalazły się w niej wszystkie niezbędne do wykonywania czynności służbowych meble oraz sprzęty, a także o to, by zostały ustawione w odpowiedni sposób. Równie ważna jest kolorystyka wnętrza oraz zastosowane […]

Meble z europalety - modnie, wygodnie i niedrogo

Meble z europalety – modnie, wygodnie i niedrogo

Zmiana podejścia do życia z konsumpcyjnego na bardziej ekologiczne to coraz częstszy i powszechnie wybierany trend. Między innymi dlatego w naszych domach i ogrodach pojawiają się meble z europalety. Recykling tego co stare i niepotrzebne i przekształcenie w coś nowego i funkcjonalnego to nie tylko korzyść, ale i świetna zabawa. Wystarczy odrobina wyobraźni, by z […]