Jaki materac zapewni zdrowy i regenerujący sen? Praktyczne porady

Nie tylko konstrukcja łóżka, ale i materac mają wpływ na jakość snu. Poza tym to kwestia wygodnego użytkowania, właściwej regeneracji i niwelowania dolegliwości bólowych. Jaki materac należy wybrać, aby sen pozwolił na odpoczynek i wpływał na dobre samopoczucie?

Jaki materac dobrać dla siebie – najważniejsze parametry

Pod uwagę należy wziąć masę ciała oraz wzrost. Lżejsze osoby powinny stawiać na bardziej miękkie materace lub to o średnim stopniu twardości. Większa masa ciała wymaga zastosowania materaca twardszego, aby zagwarantować odpowiednie podparcie dla kręgosłupa i najbardziej newralgicznych punktów ciała. Za kluczową granicę przyjmuje się masę wynoszącą 90 kg, ale nie jest to wyznacznik, którego należy się bezmyślnie trzymać. Jeśli bowiem cięższa osoba ma problemy z kręgosłupem i zmaga się z dolegliwościami bólowymi, wyższy stopień twardości może je nasilać.

Poza tym należy uwzględnić własne potrzeby oraz subiektywne poczucie wygody. Jedni lubią spać na bardzo miękkich materacach, inni zaś wbrew wszystkiemu wybiorą te twarde. Dobrym rozwiązaniem jest uzyskanie porady od sprzedawcy. Pamiętajmy jednak, że w sklepach meblowych, które oferują bardzo szeroki asortyment, sprzedawca zwykle ma za zadanie zachwalać określone produkty. Ponadto będzie mówił jedynie o tych, które są aktualnie dostępne. Warto zatem zapoznać się z co najmniej kilkoma ofertami, nie patrząc jedynie na promocyjną cenę.

Na pewno w wyborze materaca nie pomoże, gdy pokusimy się o to, by tylko na chwilę usiąść na nim. To zdecydowanie zbyt krótki czas na ocenę, czy jest nam wygodnie i czy nie pojawia się ból. Pozwólmy sobie nawet na półgodzinne wypróbowanie łóżka z materacem.

Nie zapominajmy o wzroście. Jaki materac dla niskiej i wysokiej osoby? Artykuły te są produkowane zwykle w standardowych rozmiarach. Niska osoba nie musi się martwić o to, czy znajdzie dla siebie materac. Jednak użytkownicy bardzo wysocy powinni rozważyć realizację wedle indywidualnego zamówienia. Taki materac musi bowiem pozostawiać minimum dwadzieścia centymetrów zapasu.

Wypełnienie i wykonanie

Na rynku dostępne są materace różniące się wypełnieniem. Jaki materac jest najlepszy? Ponownie trzeba powiedzieć, że to zależy.

Tak zwane materace kieszonkowe bazują na sprężynach, które mają za zadanie zapewniać równomierne podparcie. Tutaj trzeba zwracać uwagę na jakość wykonania. Wkład takiego materaca posiada również dodatkowe warstwy oddzielające ciało od sprężyn. Materace bonelowe posiadają sprężyny z drutu, które zostają obłożone ochronną wkładką. Kokosowe – posiadają płyty z włókna kokosowego, dlatego są najtwardsze.

Wypełnienie może być piankowe – z pianki zwykłej (niepolecane), termoelastycznej i wysokoelastycznej. Te dwie ostatnie są dobrym wyborem. Świetną propozycją są również materace lateksowe – antyalergiczne, antybakteryjne i o odpowiedniej cyrkulacji.

Z powyższymi wskazówkami znalezienie odpowiedzi na pytanie, jaki materac wybrać, to pestka!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

CommentLuv badge

Powiązane

Lampy w pokoju niemowlaka – jak wybierać?

Oświetlenie w pokoju niemowlaka należy dobierać z bardzo dużą rozwagą. Maluchy nie potrzebują, wręcz nie jest dla nich zalecane mocne światło, które nie tylko oślepia, lecz również może się przyczynić do problemów ze wzrokiem. Niemowlęta przez większość czasu śpią, także za dnia, dlatego do czasu aż podrosną trzeba zrezygnować z klasycznych lamp o jasnym i […]

Oświetlenie sufitowe do niskich i wysokich pomieszczeń – jak wybierać?

Zarówno w niskich, jak i wysokich pomieszczeniach niezbędne jest dobrze dobrane oświetlenie. Liczy się nie tylko jego funkcjonalność, ale i design oraz estetyka. Te dwa ostatnie bowiem będą odpowiadały za podkreślenie najciekawszych elementów wnętrza. Zadecydują ponadto o spójności stworzonej aranżacji. Jakiego rodzaju lampy sprawdzą się w pomieszczeniach niskich, a które z nich lepiej wybrać do […]