Gniazdka w domu – jak wybierać?

Elektryczne gniazdka w domu stanowią niejako zakończenie instalacji. Dzięki nim możemy swobodnie korzystać ze wszystkich sprzętów, dbając o bezpieczeństwo użytkowania. Na rynku jednak mamy mnóstwo gniazdek, czyli kontaktów, które różnią się nie tylko kolorystyką i estetyką. Co trzeba o nich wiedzieć i jak je wybierać?

Gniazdka w domu – planowanie na etapie budowy

Instalacja elektryczna musi się znaleźć w projekcie budowanego domu. Późniejsze zmiany są możliwe, ale oznaczają sporo problemów, a do tego mnóstwo kosztów. Im precyzyjniej zaplanowany montaż, liczba i rodzaj akcesoriów, jakie stanowią gniazdka w domu, tym lepiej dla użytkowników.

W projekcie koniecznie trzeba uwzględnić rodzaj i liczbę gniazdek. Te cechy warunkują pomieszczenia, ich charakter, a także sprzęty, których będziemy używać. Nie można jednak popadać ze skrajności w skrajność. Zbyt duża liczba kontaktów wcale nie przynosi pożądanych efektów, a ich użytkowanie bywa uciążliwe w takich sytuacjach. Najlepiej poradzić się fachowca, aby mieć pewność, że wszystko znajdzie się na swoim miejscu.

Z uziemieniem czy bez?

Gniazdka w domu mogą posiadać uziemienie lub nie. Obecnie zdecydowana większość z nas decyduje się na tę pierwszą opcję. Jest to podyktowane wymaganiami stawianymi przez użytkowany sprzęt. Jeśli nie mamy pewności, co jeszcze w przyszłości zagości w naszym domu, lepiej zainstalować gniazdka z uziemieniem. Gdy przyjdzie podłączyć nowy sprzęt, nie trzeba się będzie martwić, że kontakt jest nieodpowiedni i nie nada się do bezpiecznego użytkowania.

Gniazdka bez uziemienia można montować tylko w tych miejscach, w których mamy 100% pewność, że będą do nich podłączane sprzęty niewymagające uziemienia.

Produkty do wymagających pomieszczeń

Zarówno łazienka, jak i kuchnia to pomieszczenia znacznie bardziej wymagające niż pozostałe. Przede wszystkim mierzymy się tutaj z wyższym poziomem wilgotności oraz dużym ryzykiem zachlapania wodą. Montaż gniazdek musi zatem odbywać się w odpowiedniej odległości od źródeł wody. To jednak nie wszystko.

Gniazdka w domu, które zagoszczą w łazience i kuchni, powinny być hermetyczne, czyli chronione przed dostępem wody. Jeśli posiadają specjalną klapkę zabezpieczającą, będą również znacznie mniej narażone na zalania. To ważne, ponieważ połączenie instalacji elektrycznej z wodą, może się zakończyć nie tylko koniecznością remontu, ale i wywołaniem pożaru, który stanowi poważne zagrożenie dla wszystkich domowników.

Zadbajmy o estetykę!

W aranżacji liczy się każdy detal. Pośród szczegółów, na które należy zwracać uwagę, znajdują się również kontakty. Choć najważniejsza jest ich funkcjonalność, to nikt nie chce, by wyróżniały się na tle wystroju wnętrza w sposób nieciekawy. Producenci wychodzą na szczęście naprzeciw naszym oczekiwaniom. Na rynku można znaleźć gniazdka do domu, które są kolorowe. Najczęściej wybierane kolory, jak biel, beż czy szarość, zostają nierzadko zastępowane wyrazistymi barwami. Do tego dochodzą kształty – minimalistyczne, kanciaste oprawy lub te subtelniejsze, bardziej eleganckie.

Można nawet wybierać pośród gniazdek stylizowanych, na przykład retro. To propozycja do wnętrz tradycyjnych, rustykalnych, klasycznych. Nowoczesne wykonania, pośród których nie zabrakło także zastosowania luksusowych materiałów, sprawdzają się w obiektach, które z założenia mają się wpisywać w obecne trendy wnętrzarskie.

Gniazdka w domu to konieczność! Pamiętajmy jednak o tym, że poza ich praktycznością i właściwym zabezpieczeniem, warto zadbać o estetykę.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge

Powiązane

Aranżacja gabinetu, który poprawia efektywność pracy

Aranżacja gabinetu, która wpływa na efektywność pracy

Wygląd, układ i wyposażenie miejsca pracy w istotny sposób wpływa na efektywność pracownika. Dlatego aranżacja gabinetu nie powinna być przypadkowa. Warto zadbać o to, by znalazły się w niej wszystkie niezbędne do wykonywania czynności służbowych meble oraz sprzęty, a także o to, by zostały ustawione w odpowiedni sposób. Równie ważna jest kolorystyka wnętrza oraz zastosowane […]