Aranżacja gabinetu, który poprawia efektywność pracy

Aranżacja gabinetu, która wpływa na efektywność pracy

Wygląd, układ i wyposażenie miejsca pracy w istotny sposób wpływa na efektywność pracownika. Dlatego aranżacja gabinetu nie powinna być przypadkowa. Warto zadbać o to, by znalazły się w niej wszystkie niezbędne do wykonywania czynności służbowych meble oraz sprzęty, a także o to, by zostały ustawione w odpowiedni sposób. Równie ważna jest kolorystyka wnętrza oraz zastosowane materiały wykończeniowe, a także oświetlenie, które rozjaśni stanowisko pracy i pomoże w skoncentrowaniu uwagi.

Jakie ważne kwestie powinna obejmować aranżacja gabinetu, by ten stwarzał komfortowe warunki do pracy? Wiele zależy od rodzaju wykonywanych czynności, jednak istnieje kilka wskazówek, które powinien wziąć pod uwagę każdy, kto podejmuje się urządzania w domu miejsca do pracy biurowej.

Oświetlenie stanowiska pracy i pomieszczenia

Jedną z najważniejszych kwestii, jakie powinna obejmować aranżacja gabinetu, jest oświetlenie pomieszczenia. Uwagę należy zwrócić zarówno na oświetlenie główne, które wypełnia całe wnętrze światłem rozproszonym, jak i na to, którego zadanie polega na bezpośrednim oświetleniu stanowiska pracy. Zazwyczaj jest to ustawiona na biurku lampka, której snop światła skierowany jest na jego blat. Intensywność oświetlenia powinna odpowiadać rodzajowi wykonywanych czynności. W celu zapewnienia optymalnych warunków do pracy warto zapoznać się z obowiązującymi w Polsce normami.

Komunikacja w biurze

Bardzo ważną kwestią w biurze jest wygodna komunikacja. Rozkład pomieszczenia oraz ustawione w nim meble i sprzęty powinny dawać możliwość swobodnego przemieszczania się pracownikom. Dotyczy to zarówno pomieszczeń biurowych w wielkich korporacjach, jak i tych, które urządzamy na własne potrzeby.

Aranżacja gabinetu a efektowność pracy

Kolejną rzeczą, na którą należy zwrócić uwagę, jest efektywność pracy. Na to składa się tak naprawdę wiele czynników. Dlatego zwracamy uwagę na wszystko, co może usprawnić wykonywanie codziennych obowiązków. Jako przykład można podać ustawienie biurowych sprzętów. Jeśli podczas pracy często robisz wydruki, z których musisz potem korzystać, warto ustawić drukarkę w zasięgu ręki. Dzięki temu oszczędzisz sporo czasu, a praca stanie się wygodniejsza. Sprawdź też, czy biurko, przy którym pracujesz oraz krzesło biurowe ma odpowiednią wysokość. W przypadku tego drugiego sprawa jest nieco bardziej złożona. Ważna jest wysokość siedziska, sposób wyprofilowania oparcia, obecność podłokietników itd.

To jednak nie koniec listy rzeczy, jakie należy wziąć pod uwagę, gdy w grę wchodzi aranżacja gabinetu oraz efektywność pracy. Bardzo ważne są również ustawienia monitora oraz wysokość, na jakiej zostanie umieszczony.

Kolorystyka w pomieszczeniu

Bardzo duże znaczenie ma też wykończenie wnętrza. Warto zadbać o to, by aranżacja gabinetu była przyjemna w odbiorze wizualnym i zachęcała swoim wyglądem. Oddziaływanie koloru na pracowników może być bardzo duże i wpływać zarówno pozytywnie, jak i negatywnie. Barwy powodujące znużenie, drażniące dla oczu i wywołujące podenerwowanie z pewnością nie będą korzystne. Najlepiej sprawdzają się stonowane, jasne kolory, na przykład jasna zieleń, beż lub delikatny odcień koloru żółtego.

Aranżacja gabinetu powinna odzwierciedlać potrzeby pracowników i wpisywać się w ich oczekiwania. Ważne jest również, by spełniała określone przepisami prawa normy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

CommentLuv badge

Powiązane

Lampy w pokoju niemowlaka – jak wybierać?

Oświetlenie w pokoju niemowlaka należy dobierać z bardzo dużą rozwagą. Maluchy nie potrzebują, wręcz nie jest dla nich zalecane mocne światło, które nie tylko oślepia, lecz również może się przyczynić do problemów ze wzrokiem. Niemowlęta przez większość czasu śpią, także za dnia, dlatego do czasu aż podrosną trzeba zrezygnować z klasycznych lamp o jasnym i […]

Oświetlenie sufitowe do niskich i wysokich pomieszczeń – jak wybierać?

Zarówno w niskich, jak i wysokich pomieszczeniach niezbędne jest dobrze dobrane oświetlenie. Liczy się nie tylko jego funkcjonalność, ale i design oraz estetyka. Te dwa ostatnie bowiem będą odpowiadały za podkreślenie najciekawszych elementów wnętrza. Zadecydują ponadto o spójności stworzonej aranżacji. Jakiego rodzaju lampy sprawdzą się w pomieszczeniach niskich, a które z nich lepiej wybrać do […]