Sterowanie oświetleniem w ogrodzie – praktyczne rozwiązanie
Ogród to miejsce, w którym uwielbiamy spędzać czas, gdy pogoda zaczyna być słoneczna i robi się coraz cieplej. Nowoczesne tarasy i ogrody stały się w ostatnich latach przestrzeniami o typowo rekreacyjno-wypoczynkowym charakterze. Dlatego tak ważne jest ich odpowiednie zaaranżowanie, z wykorzystaniem wielu różnych rozwiązań i urządzeń, uprzyjemniających przebywanie na świeżym powietrzu. Sporo miejsca i czasu poświęca się na dopracowanie oświetlenia do ogrodu. Dzięki temu nie trzeba przerywać wypoczynku po zapadnięciu zmroku. Co zrobić, żeby ogrodowe oświetlenie było funkcjonalne i bezpieczne oraz gwarantowało optymalne rozwiązania do sterowania wszystkimi punktami świetlnymi? Jeżeli chcecie wiedzieć, zapraszamy do lektury.
Sterowanie oświetleniem w ogrodzie – gdzie go potrzebujemy?
Lampy pojawiają się w różnych ogrodowych przestrzeniach. Są szczególnie potrzebne na ścieżkach dojścia do domu – od bramki wejściowej do głównych drzwi, na podjazdach itp. Przydają się także w głównych ciągach komunikacyjnych wokół budynku oraz tych, prowadzących do strefy wypoczynku na tarasie lub w altanie.
Tego typu lampy zapewniają wygodę przemieszczania się, bez obaw o upadek, oraz pozwalają na wykonywanie szeregu czynności, prowadzenie rozmów i miły relaks w ogrodzie nawet, gdy na zewnątrz zaczyna już robić się całkiem ciemno.
Oświetlenie w ogrodzie niejednokrotnie pełni funkcję dekoracyjną. Podświetla detale architektoniczne, wydobywa ciekawe przedmioty ozdobne oraz tworzy intrygującą grę świateł i cieni.
Bezpieczeństwo ponad wszystko – najważniejsze kwestie przy zakupie opraw i pozostałych elementów instalacji
Lampy, przewody i włączniki w ogrodzie muszą być przystosowane do działania w naprawdę trudnych warunkach. Na zewnątrz budynku pogoda bywa przecież kapryśna. Panuje podwyższona wilgotność, a urządzenia elektryczne bywają narażone na zalanie wodą, podczas opadów deszczu.
Dostanie się wody do wnętrza obudowy lampy, włącznika lub gniazda elektrycznego potrafi doprowadzić do trwałego uszkodzenia produktu. Równocześnie zdarzają się przypadki zwarcia, a to bywa niebezpieczne dla użytkowników.
Z tego względu trzeba korzystać zawsze z odpowiednich rozwiązań technicznych, przystosowanych do używania na zewnątrz. Jednym z nich jest właściwie zainstalowane sterowanie oświetleniem w ogrodzie.
W przypadku lamp kluczowy jest ponadto współczynnik wodoszczelności IP. Dla opraw montowanych pod dachem powinien on wynosić minimum IP44. Dla produktów umieszczanych w miejscach odkrytych, bezwzględnie stawiajmy na wyższą ochronę, na poziomie IP46 lub nawet IP48.
A co z gniazdami elektrycznymi lub włącznikami światła? One także muszą być odpowiednio zabezpieczone. Dlatego na tarasach i na elewacji budynku należy montować wyłącznie ramki hermetyczne. Z zewnątrz posiadają specjalną klapkę z uszczelką na brzegach. Dzięki temu do wnętrza nie dostaje się niebezpieczna dla urządzenia woda.
Jak sterować oświetleniem w ogrodzie?
Sterowanie oświetleniem w ogrodzie może przybierać różne formy. Najczęściej używa się standardowych włączników, umieszczanych na ścianach – wewnątrz, przy wyjściu do ogrodu, lub na zewnątrz na elewacji budynku.
Oprócz nich używa się jednak także innych rozwiązań. Coraz większą popularnością cieszą się na przykład specjalne, dedykowane piloty lub zarządzanie oświetleniem przy pomocy aplikacji, instalowanej bezpośrednio na smartfonach.
Taka forma sterowania oświetleniem w ogrodzie daje szereg możliwości. Przede wszystkim znacząco zwiększa komfort oraz bezpieczeństwo użytkowników. Zawsze bez trudu włączymy wszystkie lampy lub tylko kilka źródeł światła, dopasowując warunki oświetleniowe do naszych bieżących potrzeb.
Sterowanie zdalne sprawia także, że oszczędzamy. Często w tego typu systemach stosuje się energooszczędne i trwałe żarówki LED. Równocześnie odpowiednie dopasowanie scen świetlnych sprawia, że ograniczamy natężenie światła do właściwej wartości, bez zmniejszenia komfortu.
W ogrodach chętnie stosuje się także inne rozwiązania. Można na przykład zamontować czujniki. Do najpopularniejszych zaliczają się sensory wyczuwające ruch oraz zmierzch.
Co zyskujemy dzięki nimi? Nie musimy martwić się o ręczne uruchamianie poszczególnych punktów świetlnych. Włączają się samoistnie, gdy tylko wyczują, że ktoś porusza się w ich pobliżu, lub gdy zacznie robić się ciemno.
Oświetlenie do ogrodu – wygodne wypoczywanie o każdej porze dnia i nocy
Wypoczynek w ogrodzie to coś, co uwielbiamy wszyscy. Chętnie spędzamy czas na tarasie lub w altanie na samodzielnym relaksie, na zabawach z dziećmi lub podczas spotkań towarzyskich.
Do każdej z tych czynności potrzebujemy światła, aby przyjemność nie musiała kończyć się wraz z zachodem słońca. Zadbajmy zatem o to, żeby cała instalacja była bezpieczna, dostosowana do warunków oraz dawała zawsze wystarczającą ilość światła, a sterowanie oświetleniem w ogrodzie było banalnie proste.