Porównujemy zalety technorattanowych i drewnianych mebli ogrodowych
Technorattanowe czy drewniane meble ogrodowe? Przed takim dylematem staje niemała część właścicieli ogrodów, którzy liczą na wydatek wpisujący się w ich budżet, ale nie zapominają o komforcie oraz estetyce nabywanych produktów. Oba surowce są zupełnie inne. Posiadają zalety i wady. Sprawdzamy, czym się różnią, aby ułatwić potencjalny zakup.
Technorattanowe meble ogrodowe – na dłużej
Technorattan to surowiec sztuczny, który charakteryzuje się wyglądem naturalnej plecionki rattanowej. To zaś sprawia, że jest chętnie wybierany przez miłośników rustykalnych i tradycyjnych aranżacji. Wpisuje się również w nowoczesne, minimalistyczne ogrody, bo kształty i kolorystyka tak stworzonych mebli, dają duże pole do popisu pod względem aranżowania przydomowych przestrzeni.
Ogromnym atutem tak wykonanych mebli, jest ich trwałość. Wymieniony surowiec zostaje dodatkowo wzmocniony, dlatego zestawy technorattanowych mebli ogrodowych, mogą być użytkowane całorocznie, niezależnie od warunków pogodowych. Odwiedzając sklep z meblami ogrodowymi, można znaleźć propozycje na każdą kieszeń, choć nie da się ukryć, że technorattanowe produkty są droższe od plastikowych czy drewnianych. Wysoką ceną można uznać za wadę, jednak inwestycja w trwałe meble sprawdzające się przez lata użytkowania, jest warta poniesienia tych kosztów.
Meble ogrodowe tego typu nie poddają się działaniu niskiej i wysokiej temperatury. Nie odbarwiają się, a wilgoć pochodząca z opadów deszczu czy śniegu, nie zagraża właściwościom materiału, na jakim bazują. Technorattan jest ponadto odporny na uszkodzenia. Nie odkształca się, a różnego rodzaju zabrudzenia, nawet tłuste czy kolorowe plamy, nie pozostawiają trwałych śladów.
Drewniane meble ogrodowe – wciąż doceniana klasyka
Tańsza alternatywa to drewniane meble ogrodowe. Ciężkie i stabilne, dlatego świetne do naszych ogrodów. Kształtne, bo mamy do czynienia z surowcem naturalnym, który służy do tworzenia coraz ciekawszych produktów. W ogrodach nie muszą zatem gościć klasyczne i proste zestawy, choć to one wiodą prym pośród kupujących.
Drewno jest ponadczasowe. Ze względu na to, że jest to surowiec naturalny, najlepiej wpisuje się on w otoczenie przyrody. Może uzupełniać aranżacje tworzone wokół willi czy domów o architekturze pałacyków. Równie dobrze komponuje się ze współczesnymi wydaniami domostw, nawet tymi najbardziej minimalistycznymi, surowymi, czy też obiektami inteligentnymi. W takich przypadkach chętnie się stawia na połączenia drewna z innymi materiałami, na przykład metalem.
Drewniane meble ogrodowe dostępne są w różnych wybarwieniach, co daje szansę na uzyskanie unikalnej aranżacji zielonej przestrzeni. Przede wszystkim jednak, właściwie zabezpieczone, regularnie impregnowane i konserwowane drewno, przetrwa wiele kolejnych sezonów. Pod względem trwałości niewiele zatem ustępuje technorattanowym odpowiednikom.
Zgodnie z własnymi potrzebami
Porównując obydwa rodzaje mebli ogrodowych, można odnieść wrażenie, że różnią się niemal wszystkimi. Po przyjrzeniu się szczegółom, dochodzimy jednak do wniosku, że łączy je wiele zalet. Wizualnie są kompletnie inne, ale jedne i drugie fascynują. Jedne i drugie mogą sprawić, że nasze ogrody odżyją, a odpoczynek w nich będzie jeszcze przyjemniejszy.
Przyglądając się ofertom sklepowym, uwzględnijmy nie tylko budżet przeznaczony na ich zakup. Przemyślmy, gdzie i czy w ogóle będą przechowywane poza sezonem letnim. Jak często i dla ilu domowników oraz gości mają być użytkowane. W jaki sposób wyobrażamy sobie aranżację ogrodu z ich zastosowaniem. Stawiając odpowiedzi na tak zadane pytania, dylematy i wątpliwości znikną, a zastąpią je satysfakcjonujące wybory.