Oświetlenie zewnętrzne na terenie posesji - planuj je z głową

Oświetlenie zewnętrzne na terenie posesji – planuj je z głową

Aranżacja przestrzeni wokół domu powinna uwzględniać nie tylko ogrodową roślinność, wytyczenie ścieżek na terenie posesji oraz ustawienie mebli wypoczynkowych. Równie ważne jest oświetlenie zewnętrzne. Od tego, w jaki sposób zostanie zaplanowane, będzie zależeć bezpieczeństwo domowników oraz komfort wypoczynku na świeżym powietrzu. Oświetlenie zewnętrzne bez wątpienia wpływa też na wygląd posesji i stanowi jej wizytówkę.

Jak zaaranżować przestrzeń wokół domu, by była w pełni funkcjonalna? Z pewnością nie wolno zapominać o montażu opraw oświetleniowych. Ograniczanie się do jednej lampy umieszczonej na elewacji budynku to dość częsta praktyka. Warto jednak zwrócić uwagę, że w ten sposób możemy oświetlić niedużą przestrzeń i to zazwyczaj z jednej, a jeśli umieścimy lampę na rogu budynku, z dwóch jego stron. Tymczasem wprowadzenia światła po zapadnięciu zmroku wymaga kilka stref wokół domu.

Oświetlenie zewnętrze na terenie posesji – gdzie nie może go zabraknąć?

Strefa wejścia

Bardzo ważny jest na przykład montaż opraw w okolicy wejścia do domu. Lampy umieszcza się zwykle nad wejściem albo po obu jego stronach. Jego rolę w codziennym użytkowaniu posesji trudno przecenić. Wystarczy wyobrazić sobie, że próbujemy wejść do domu po zmroku i otworzyć kluczem zamek. Z drugiej strony umieszczone w tym miejscu lampy będą oświetlać twarz osoby stojącej na zewnątrz. Dzięki temu unikniemy wpuszczenia do domu niepowołanych osób.

Podjazd do domu

Oświetlenie zewnętrzne powinno się też pojawić na podjeździe do domu. Może przybierać formę opraw najazdowych, słupków oświetleniowych lub kinkietów na elewacji budynku. Istnieje możliwość zastosowania także innych opraw, które będą spełniać tę funkcję. Ważne, by dobrze oświetlały przestrzeń przed garażem lub inne miejsce przeznaczone do parkowania.

Miejsce wypoczynkowe

Jeśli ogród ma stwarzać komfortowe warunki do wypoczynku, to nie powinniśmy zapominać o oświetleniu tarasu, altany lub innego miejsca przeznaczonego do relaksu na świeżym powietrzu. Ustawione tam meble wypoczynkowe z pewnością pozwolą miło spędzić czas w ciągu dnia. Nie wystarczą jednak jeśli zechcemy odpoczywać na zewnątrz po zmierzchu. Dlatego warto doposażyć taką przestrzeń w oprawy oświetleniowe, które pozwolą na wieczorny odpoczynek i stworzą klimatyczny nastrój w ogrodzie.

Inne możliwości

Jakie inne oprawy powinny się znaleźć na terenie posesji? Warto rozważyć też montaż lamp rozmieszczonych wzdłuż ścieżek na terenie działki. Dzięki temu poruszający się wieczorem po jej terenie użytkownicy mogą uniknąć niebezpiecznych potknięć i upadków. Ciekawą alternatywą jest oświetlenie elewacji budynku. Montowane w podbitce albo na ścianie wpływa na jego estetykę i pozwala na stworzenie ciekawego efektu wizualnego.

O czym jeszcze należy pamiętać, wybierając lampy zewnętrzne?

Szeroki wybór opraw oświetleniowych sprawia, że przestrzeń wokół domu można aranżować na wiele różnych sposobów. Pozwala też dopasować ją do oczekiwań konkretnych użytkowników. W asortymencie producentów znajdziemy oświetlenie zewnętrzne przeznaczone do montażu na elewacji budynku (kinkiety), lampy wiszące, słupki oświetleniowe, montowane w kostce brukowej lampy najazdowe i wiele innych. Wybierając je, należy pamiętać o dostosowaniu lampy do konkretnych warunków. Istotny jest tutaj współczynnik IP, który mówi o wodoszczelności i pyłoszczelności oprawy. Warto też zwrócić uwagę na jej odporność na uszkodzenia mechaniczne. W przestrzeni zewnętrznej czynników, które mogą przyczyniać się do takich uszkodzeń, z pewnością nie będzie brakować.

Oświetlenie zewnętrzne na terenie posesji najlepiej zaplanować na etapie projektowania instalacji wewnętrznej budynku. Dzięki temu możemy podzielić ją na różne strefy, co pozwoli sterować osobnymi obwodami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

CommentLuv badge

Powiązane

Meble ogrodowe dla całej rodziny – podpowiadamy, co wybrać

W ogrodzie czas płynie zupełnie inaczej. Można się tu zrelaksować, odpocząć w pojedynkę lub z najbliższymi. W zielonej przestrzeni niezbędne będą zatem meble ogrodowe dla całej rodziny. Takie, które przetrwają więcej niż jeden sezon, zagwarantują wygodę oraz wpiszą się w estetykę przydomowego ogrodu. Na rynku dostępne są rozmaite produkty, które różnią się nie tylko ceną […]

Lampy zewnętrzne – porady, jak dobierać

Lampy zewnętrzne poprawiają komfort poruszania się po wyznaczonych ścieżkach. Dzięki nim nie trzeba po ciemku szukać kluczy w torebce lub plecaku. Wjazd do garażu także staje się w pełni wygodny, a dodatkowo dobrze rozmieszczone i zaplanowane oświetlenie podkreśla piękno ogrodu. Dlaczego jeszcze instalacja lamp zewnętrznych jest tak ważna? Jak dobrać tego rodzaju oświetlenie do przestrzeni […]