Oprawy zewnętrzne. Zaplanuj ogród z głową!

Oprawy zewnętrzne. Zaplanuj ogród z głową!

Marzysz o funkcjonalnym i estetycznym ogrodzie? Koniecznie zaplanuj w nim oświetlenie. Oprawy zewnętrzne nie tylko poprawiają wygląd posesji, ale wpływają też na wygodę użytkowania przydomowej przestrzeni. Ich forma może się zmieniać w zależności od powierzonej funkcji. Czasem są to nieduże kinkiety montowane na elewacji budynku, innym razem montowane w ogrodzie słupki oświetleniowe. Inwestor może też zdecydować o zastosowaniu latarenek i świec, które nadadzą przestrzeni klimatycznego nastroju.

Oprawy zewnętrzne to szeroki asortyment produktów zróżnicowanych pod względem designu, rozmiaru oraz sposobu montażu. Znajdziemy wśród nich kinkiety, lampy najazdowe, słupki oświetleniowe i wiele innych. Ich rozmieszczenie możemy zaplanować w taki sposób, by oświetlić najważniejsze strefy ogrodu. Jak zaplanować jego przestrzeń?

Oprawy zewnętrzne wpłyną na bezpieczeństwo użytkowników

Ze względu na bezpieczeństwo warto pomyśleć o oświetleniu strefy wejścia do domu. Oświetlona przestrzeń ułatwi otwieranie drzwi wejściowych po zapadnięciu zmroku. Dzięki temu, że oświetli osoby stojące za drzwiami, ochroni też domowników przed ich otwieraniem niepożądanym gościom.
O bezpieczeństwie możemy jednak mówić także w kontekście oświetlenia innych części ogrodu. Rozmieszczone na jego terenie oprawy zewnętrzne (to mogą być słupki oświetleniowe, lampy kule i wiele innych) umożliwią poruszanie się po nieruchomości bez potencjalnie niebezpiecznych potknięć i upadków. O te natomiast nie trudno, gdy, poruszając się po zmroku, natrafimy przypadkiem na wystający pień lub inną przeszkodę.

Oświetlenie to także wygoda

Jednak oprawy zewnętrzne mają więcej zastosowań. Warto zwrócić uwagę na zalety tych, które zamontujemy na tarasie. Gdyby ich zabrakło, wypoczynek na świeżym powietrzu musielibyśmy ograniczyć wyłącznie do tej części doby, kiedy na zewnątrz jest jeszcze widno. Tymczasem w okresie letnim bardzo przyjemnie odpoczywa się w ogrodzie również po zmroku. Powietrze jest wtedy przyjemnie chłodne i pozwala zrelaksować się po ciężkim, upalnym dniu. Można wsłuchiwać się w odgłosy cykad albo spędzić ten czas w gronie znajomych.
Jakie oprawy zewnętrzne sprawdzą się na tarasie? – Tu możliwości jest wiele. To mogą być zamontowane na ścianie kinkiety albo modne ostatnio lampy kule. Inwestor może się też zdecydować na rozwiązania, które pozwalają wytworzyć ciepły, klimatyczny nastrój. W tej roli świetnie radzą sobie girlandy albo ustawione na tarasie latarenki, w których można umieścić świece.

Estetyka przestrzeni wokół domu

Aranżując ogród, warto też zadbać o jego efektowny wygląd. Doskonale sprawdza się budowanie scen świetlnych. Podświetlona od góry albo od dołu roślinność wygląda bardzo dekoracyjnie. W ten sposób można tworzyć aurę tajemniczości albo bawić się perspektywą. Wystarczy, że umieścimy koło domu wiele opraw oświetlających przestrzeń z różną intensywnością, zmniejszając ją w miarę oddalania się albo przybliżania do obserwatora.

Oprawy zewnętrzne mogą przybierać wiele form i pełnić różne funkcje. Warto połączyć je w taki sposób, by razem tworzyły funkcjonalną i przyjemną w użytkowaniu przestrzeń.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

CommentLuv badge

Powiązane

Meble ogrodowe dla całej rodziny – podpowiadamy, co wybrać

W ogrodzie czas płynie zupełnie inaczej. Można się tu zrelaksować, odpocząć w pojedynkę lub z najbliższymi. W zielonej przestrzeni niezbędne będą zatem meble ogrodowe dla całej rodziny. Takie, które przetrwają więcej niż jeden sezon, zagwarantują wygodę oraz wpiszą się w estetykę przydomowego ogrodu. Na rynku dostępne są rozmaite produkty, które różnią się nie tylko ceną […]

Lampy zewnętrzne – porady, jak dobierać

Lampy zewnętrzne poprawiają komfort poruszania się po wyznaczonych ścieżkach. Dzięki nim nie trzeba po ciemku szukać kluczy w torebce lub plecaku. Wjazd do garażu także staje się w pełni wygodny, a dodatkowo dobrze rozmieszczone i zaplanowane oświetlenie podkreśla piękno ogrodu. Dlaczego jeszcze instalacja lamp zewnętrznych jest tak ważna? Jak dobrać tego rodzaju oświetlenie do przestrzeni […]