Najciekawsze tendencje w wyposażeniu ogrodowym obecnego sezonu

Moda we wszystkich dziedzinach życia ulega nieustannym przemianom. Z roku na rok pojawiają się nowe trendy i tendencje, spośród których część przechodzi do kanonu i zostaje z nami na dłużej. Tak jest w przypadku odzieży, muzyki, a także aranżacji wnętrz i ogrodów.

Ogród to przestrzeń wyjątkowa. Łączy w sobie elementy przyrody oraz strefy przetworzonej ręką ludzką, spełniającej wielorakie funkcje. Prawdziwą sztuką jest połączyć je w spójną całość, która nie dość, że będzie w pełni funkcjonalna, to również będzie po prostu piękna pod względem czysto estetycznym.

Czy warto podążać za modą ogrodową? Trudno odpowiedzieć w sposób całkowicie jednoznaczny na to pytanie. Moda niesie ze sobą wiele pozytywnych jakości – nowe technologie, możliwości aranżacyjne oraz pomysły. Najlepiej, podobnie jak w każdej innej dziedzinie życia, zachować po prostu zdrowy rozsądek oraz własny, indywidualny charakter. Ogród ma być przecież wizytówką naszego domu oraz letnim odpowiednikiem salonu.

Obecny sezon obfituje w wiele trendów związanych z wyposażeniem ogrodu, którym zdecydowanie warto się przyjrzeć. Pozwalają one na zakomponowanie w oryginalny sposób przestrzeni, a przy tym zachowanie jej pełnej funkcjonalności.

Moda na technorattan

Technorattan to ciekawe rozwiązanie, które towarzyszy nam od pewnego czasu, a w obecnym sezonie stanowi jedną z najciekawszych opcji ogrodowych. Co sprawia, że klienci pokochali technorattan?

Współczesne trendy pragną być jak najbliżej przyrody. Olbrzymie rzesze zwolenników zyskuje nurt eko architektury, która wpływa również na kształt ogrodów. Tendencje te rozwijają się od dłuższego czasu, a ich zaczątki można było zaobserwować w ogrodach w stylu skandynawskim, minimalistycznych i wszystkich innych, stawiających na naturalność.

Z drugiej strony musimy cały czas mieć na uwadze ograniczenia wynikające z klimatu, w którym żyjemy. Większość naturalnych materiałów (drewno, wiklina, rattan), choć pozwala na stworzenie pięknych mebli, nie jest odporna na zmienne warunki pogodowe, podwyższoną wilgotność, drastyczne skoki temperatur oraz intensywne działanie promieni UV. Z tego powodu, nawet pomimo regularnej pielęgnacji, często po jednym, dwóch sezonach meble ogrodowe nie wyglądają już dobrze oraz nie mogą pełnić swoich podstawowych funkcji.

Rozwiązaniem tego problemu stał się technorattan. Łączy w sobie piękno klasycznych, wyplatanych z witek rattanowych mebli z nowoczesną technologią, która pozwala uzyskać syntetyczne, polipropylenowe włókno o olbrzymiej odporności. Meble technorattanowe są wyplatane na metalowym stelażu, dzięki czemu ich wytrzymałość i trwałość nie mają sobie równych. Ponadto wyposażenie tego typu nie wymaga regularnej pielęgnacji, a do czyszczenia wystarcza wyłącznie letnia woda z odrobiną detergentu oraz miękka szmatka.

Prostota królową ogrodów

Bez względu na to, czy w ogrodzie pojawiają się meble z drewna, tworzywa sztucznego czy metalu, architekci krajobrazów prezentują pełen wachlarz opcji do stworzenia pięknego i naprawdę modnego ogrodu.

Można wybierać pomiędzy bardziej klasycznymi rozwiązaniami w stylu angielskim, śródziemnomorskim, prowansalskim lub postawić na wciąż popularne ogrody nowoczesne, nawet w odmianie minimalistycznej. Liczy się przede wszystkim naturalność i prostota.

Nie można zapominać też o spójności ogrodu z elewacją budynku. Niektórzy projektanci zwracają nawet uwagę na olbrzymią rolę, jaką odgrywa połączenie w jedną całość strefy ogrodu, tarasu oraz salonu, które powinny stanowić logiczny i płynny ciąg stylistyczny.

Meble i pozostałe akcesoria ogrodowe, które znajdują się w przydomowej przestrzeni, muszą w pełni wpisywać się w całą aranżację, dopełniając jej i sprawiając, że chce się spędzać czas w tym konkretnym miejscu. Najmodniejsze obecnie projekty wyróżnia skrajna prostota, stawiająca na podstawowe bryły geometryczne, proste linie, dodające im elegancji.

Oprócz wyglądu najbardziej poszukiwane i cenione meble powinny być po prostu bardzo wygodne. Często do kompletów dodawane są zestawy miękkich poduszek, które w tym sezonie musza być w intensywnych i wibrujących kolorach. Znacząco podnoszą one komfort użytkowania mebli i sprawiają, że aż nie chce się opuszczać ogrodowej przestrzeni relaksu.

Znajdź pomysł na swój własny ogród marzeń

Powoli zbliża się okres wakacyjny, pełen słońca i ciepłych dni, które warto spędzić na zewnątrz. Jeśli wciąż szukasz koncepcji na przearanżowanie strefy wypoczynkowej w ogrodzie, postaw na tak modny minimalizm i wygodę. Meble z technorattanu lub innych tworzyw sztucznych są praktyczne i nie wymagają skomplikowanej pielęgnacji. Potrafią być bardzo wygodne, a dzięki syntetycznej i prostej bryle, pasują do niemal każdej ogrodowej aranżacji. Jeśli uzupełnisz je dodatkowo o tak modne obecnie poduszki w intensywnych i soczystych kolorach, najlepiej czerwieni, fuksji, zieleni i błękitu, otrzymasz idealne miejsce do błogiego i przyjemnego odpoczynku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

CommentLuv badge

Powiązane

Meble ogrodowe dla całej rodziny – podpowiadamy, co wybrać

W ogrodzie czas płynie zupełnie inaczej. Można się tu zrelaksować, odpocząć w pojedynkę lub z najbliższymi. W zielonej przestrzeni niezbędne będą zatem meble ogrodowe dla całej rodziny. Takie, które przetrwają więcej niż jeden sezon, zagwarantują wygodę oraz wpiszą się w estetykę przydomowego ogrodu. Na rynku dostępne są rozmaite produkty, które różnią się nie tylko ceną […]

Lampy zewnętrzne – porady, jak dobierać

Lampy zewnętrzne poprawiają komfort poruszania się po wyznaczonych ścieżkach. Dzięki nim nie trzeba po ciemku szukać kluczy w torebce lub plecaku. Wjazd do garażu także staje się w pełni wygodny, a dodatkowo dobrze rozmieszczone i zaplanowane oświetlenie podkreśla piękno ogrodu. Dlaczego jeszcze instalacja lamp zewnętrznych jest tak ważna? Jak dobrać tego rodzaju oświetlenie do przestrzeni […]