Lampy zewnętrzne – porady, jak dobierać

Lampy zewnętrzne poprawiają komfort poruszania się po wyznaczonych ścieżkach. Dzięki nim nie trzeba po ciemku szukać kluczy w torebce lub plecaku. Wjazd do garażu także staje się w pełni wygodny, a dodatkowo dobrze rozmieszczone i zaplanowane oświetlenie podkreśla piękno ogrodu.

Dlaczego jeszcze instalacja lamp zewnętrznych jest tak ważna? Jak dobrać tego rodzaju oświetlenie do przestrzeni przydomowej, ogrodu oraz architektury domu?

Lampy zewnętrzne – funkcje

Oświetlenie zewnętrzne pozwala na komfortowe i bezpieczne poruszanie się po całej posesji. To najważniejsza funkcja, jaką spełniają lampy stosowane na zewnątrz domu i w ogrodzie. Kolejną jest zapewnienie bezpieczeństwa, ale w czasie nieobecności domowników. Można bowiem wybrać energooszczędne, LED-owe źródła światła, które będą włączane pod nieobecność domowników. Nocne oświetlenie posesji sprawi, że stanie się ona znacznie mniej atrakcyjna dla potencjalnych intruzów, ponieważ światło będzie sugerowało, że ktoś znajduje się w domu.

Jeszcze jedna ważna funkcja to estetyka. Walory wizualne są niezwykle istotne, bo przecież po to projektujemy przestrzeń zewnętrzną, aby się nią cieszyć, móc w niej odpoczywać i mieć zawsze wrażenie, że to swoisty azyl.

Praktyczne wskazówki

Lampy zewnętrzne muszą być odporne na działanie czynników zewnętrznych. Niska i wysoka temperatura, wilgoć, śnieg, deszcz, wiatr. To wszystko sprawia, że nieodpowiednio dobrane oświetlenie szybko straci na swoich funkcjach praktycznych, łatwo ulegnie uszkodzeniu, a nawet całkowitemu zniszczeniu, i dodatkowo przestanie ozdabiać przydomową przestrzeń.

Wybierając oświetlenie z przeznaczeniem na teren zewnętrzny trzeba szukać lamp o odpowiednich parametrach. Liczy się wskaźnik IP, który informuje o odporności na zanieczyszczenia, wilgoć i zachlapania.

Pamiętać należy także o tym, że im bardziej narażona na bezpośrednie działanie czynników zewnętrznych lampa, tym trwalsza i solidniejsza musi być jej obudowa.

Pod względem estetycznym zwraca się uwagę zarówno na konstrukcję dopasowaną do architektury domu oraz zastosowaną barwę światła. Nowoczesne aranżacje dobrze się komponują ze światłem o chłodnej barwie niebieskiej, natomiast domy w klimacie retro, obiekty przypominające klasyczne wille lub mające nieco zabytkowy charakter, potrzebują światła ciepłego i o żółtym zabarwieniu.

Kolejny element wart uwagi to wybór produktów wyposażonych w czujniki ruchu lub umożliwiających zaplanowanie, kiedy mają zostać włączone i wyłączone. Dzięki temu światło uruchamia się w momencie wykrycia ruchu w pobliżu lub pozostaje włączone np. od zmierzchu do świtu. Efekt? Maksymalny komfort korzystania ze wszystkich ścieżek.

Jakie lampy wybrać?

Na rynku znaleźć można rozmaite propozycje lamp zewnętrznych. Polecane są kinkiety ścienne, które poza funkcjonalnością oferują wyjątkową estetykę. Pasują zarówno do nowoczesnych, jak i klasycznych aranżacji zielonej przestrzeni.

Wzdłuż ścieżek i podjazdu do garażu można ustawić słupki oświetleniowe bądź niskie latarenki. Innym rozwiązaniem są lampy solarne. Przydatne są również lampy najazdowe.

Ogrodową przestrzeń ciekawie podkreślą rozwieszone girlandy, ale i pojedyncze punkty świetlne zlokalizowane w różnych miejscach.

Możliwości jest naprawdę całkiem sporo. To od nas, naszych potrzeb, ukształtowania terenu oraz aranżacji zielonej przestrzeni zależy, jakie lampy zewnętrzne wybierzemy. Z powyższymi wskazówkami zadanie to będzie niezwykle proste i z pewnością przyjemne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

CommentLuv badge

Powiązane

Meble ogrodowe dla całej rodziny – podpowiadamy, co wybrać

W ogrodzie czas płynie zupełnie inaczej. Można się tu zrelaksować, odpocząć w pojedynkę lub z najbliższymi. W zielonej przestrzeni niezbędne będą zatem meble ogrodowe dla całej rodziny. Takie, które przetrwają więcej niż jeden sezon, zagwarantują wygodę oraz wpiszą się w estetykę przydomowego ogrodu. Na rynku dostępne są rozmaite produkty, które różnią się nie tylko ceną […]

Aranżacja ogrodu – co będzie modne w 2022 roku?

Choć pandemia nadal trwa i zmagamy się z kryzysem, wciąż staramy się znaleźć choć kilka chwil na odpoczynek i relaks. Regenerację i ukojenie po zmaganiach z obowiązkami przynosi nam planowanie wystroju ogrodu. W końcu przydomowa przestrzeń staje się naszym azylem na czas, kiedy to typowe wakacyjne i urlopowe wyjazdy są znacznie trudniejsze w organizacji. Czego […]