Eko meble do ogrodów – co warto o nich wiedzieć?

Cały świat coraz mocniej zwraca uwagę na kwestię ekologii, stąd pojawiło się pojęcie, jakim są eko meble. Rozmaite działania podejmowane w tym zakresie dotyczą niemal wszystkich dziedzin życia – również designu oraz produkcji wyposażenia do domów i ogrodów. Jednym z obowiązujących trendów w ostatnich miesiącach jest właśnie eko architektura. Pojawia się w aranżacji wnętrz, w konstruowaniu budynków, ale też w planowaniu ogrodów i mebli do nich. Na tych ostatnich chcielibyśmy się dziś skupić. Ekologia w ogrodzie może bowiem przyjmować naprawdę zróżnicowane formy. Co zatem rozumiemy pod pojęciem eko mebli do ogrodu?

Eko meble – czyli jakie?

Gdy mówimy o ekologicznych meblach tak naprawdę możemy mieć na myśli bardzo wiele różnych rozwiązań. Eko meble mogą być bowiem wykonane z surowców naturalnych lub takich, które bez trudu można przetworzyć w ramach procesu recyklingu.

Które zatem z ogrodowych konstrukcji są w pełni przyjazne dla środowiska naturalnego?

Meble drewniane do ogrodów – surowce wprost z natury?

Wydawać by się mogło, że meble drewniane stanowią kwintesencję ekologiczności w ogrodzie. Sam surowiec jest oczywiście w pełni naturalny, jednakże kwestia jego przyjazności dla środowiska naturalnego zależy od rodzaju wykończenia i zabezpieczenia powierzchni.

Jeśli bowiem drewno zostało zaimpregnowane wyłącznie naturalnymi olejami lub woskami, wówczas cały produkt możemy uznać za eko.

Jeśli jednak meble drewniane pokryto grubą warstwą farby, raczej trudno nazwać je przyjaznymi dla ekologii.

Meble z naturalnych plecionek

Zdecydowanie bardziej przyjazne dla środowiska są eko meble z plecionek. Do ich wykonania używa się w pełni naturalnych surowców. Nie wykorzystuje się też w zasadzie żadnych łączeń (śrub, zawiasów), które byłyby zrobione z innych mniej ekologicznych materiałów.

Jeśli chcemy mieć pewność, że produkt jest w pełni bezpieczny dla natury, warto impregnować go wyłącznie naturalnymi preparatami. Informacje o odpowiednich środkach można znaleźć w karcie wyposażenia lub uzyskać je bezpośrednio od wytwórcy.

Meble metalowe – ekologiczne czy nie do końca?

Meble metalowe wciąż mają swoich fanów. W ich przypadku nie ma oczywiście mowy o surowcu biodegradowalnym.

Wielką zaletą jest jednak możliwość poddawania ich procesowi recyklingu. Dzięki temu uzyskuje się nowy surowiec do wyprodukowania kolejnych mebli lub rozmaitych innych produktów.

Eko meble z tworzyw sztucznych – czy one mogą być ekologiczne?

Wszystkich, których zdziwiło umieszczenie w tym zestawieniu mebli z tworzyw sztucznych, uspokajamy, że one naprawdę mogą być w pewnym stopniu przyjazne środowisku. Wszystko zależy od tego, na jaki produkt się zdecydujemy.

Jeśli kupujemy tanie modele z PVC, które szybko ulegają zniszczeniu, a samo tworzywo nie jest zbyt przyjazne dla środowiska, to raczej nie miejmy złudzeń, że działamy na korzyść natury.

Zdecydowanie lepiej pod tym względem wypadają meble z polipropylenu. Surowiec ten można bez przeszkód w całości poddać recyklingowi. Z otrzymanego recyklatu łatwo wyprodukować kolejne egzemplarze eko mebli. Niektóre firmy specjalizujące się w wytwarzaniu wyposażenia do ogrodów z polipropylenu, szczycą się tym, że niektóre ich produkty są niemal w całości wykonywane z surowca przetworzonego.

Co to oznacza w praktyce? Zdecydowanie mniejsza ilość odpadów trafia na wysypiska śmieci. Ponadto ograniczamy konieczność pozyskiwania nowego surowca do produkcji mebli. Okazuje się zatem, że recykling polipropylenu nie dość, że pomaga dbać o środowisko naturalne, to jeszcze ogranicza koszty produkcji w ramach gospodarki o obiegu zamkniętym.

Takie eko meble z polipropylenu wyróżniają się także olbrzymią wytrzymałością i odpornością na uszkodzenia. Dlatego można ich używać przez naprawdę długi czas, bez obaw o zniszczenie, złamanie lub nawet zarysowanie powierzchni.

Ekologiczne meble – stawiajmy na dobrą przyszłość naszej planety

Dbanie o ekologię w przypadku wyposażenia do ogrodów tak naprawdę nie jest wielkim wyzwaniem. Wystarczy w gruncie rzeczy postawić na wysokiej jakości produkty oraz zwracać uwagę na to, czy są one wykonane z surowca, który można poddawać recyklingowi.

W ten sposób zadbamy o dobro naszej planety, obniżając ilość odpadów zalegających na wysypiskach. Czasami naprawdę wystarczy tylko nieco zmienić myślenie, żeby zrobić coś dobrego dla siebie, innych oraz przyszłych pokoleń.

Stawianie na najwyższą jakość w przypadku wyposażenia do ogrodu zdecydowanie nie jest wyzwaniem trudnym i nieakceptowalnym. Wystarczy postawić na eko meble.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

CommentLuv badge

Powiązane

Meble ogrodowe dla całej rodziny – podpowiadamy, co wybrać

W ogrodzie czas płynie zupełnie inaczej. Można się tu zrelaksować, odpocząć w pojedynkę lub z najbliższymi. W zielonej przestrzeni niezbędne będą zatem meble ogrodowe dla całej rodziny. Takie, które przetrwają więcej niż jeden sezon, zagwarantują wygodę oraz wpiszą się w estetykę przydomowego ogrodu. Na rynku dostępne są rozmaite produkty, które różnią się nie tylko ceną […]

Lampy zewnętrzne – porady, jak dobierać

Lampy zewnętrzne poprawiają komfort poruszania się po wyznaczonych ścieżkach. Dzięki nim nie trzeba po ciemku szukać kluczy w torebce lub plecaku. Wjazd do garażu także staje się w pełni wygodny, a dodatkowo dobrze rozmieszczone i zaplanowane oświetlenie podkreśla piękno ogrodu. Dlaczego jeszcze instalacja lamp zewnętrznych jest tak ważna? Jak dobrać tego rodzaju oświetlenie do przestrzeni […]