Pakowanie w kartony – jak robić to prawidłowo?
Pakowanie w kartony to najwygodniejszy i powszechnie stosowany sposób podczas przeprowadzki, remontu czy przygotowywania artykułów do wysyłki. Kartony są uniwersalne, dostępne w różnych rozmiarach, ale i wykonywane z tektury o odmiennych właściwościach. Co trzeba wiedzieć, aby dowolny pakunek właściwie zabezpieczyć i przetransportować bez ryzyka uszkodzenia?
Pakowanie w kartony – rozmiar ma znaczenie!
Pakowanie w kartony należy rozpocząć od dobrania rozmiaru pudełka kartonowego do artykułów, które mają się znaleźć we wnętrzu. Przyjmuje się zasadę, że cięższe rzeczy należy umieszczać w niewielkiej ilości, w jak najmniejszy kartonach. Z kolei lekkie produkty można z powodzeniem pakować do większych kartonów. Będą stosunkowo lekkie, dlatego ich transportowanie, ale i przenoszenie po schodach, nie będzie sprawiało większych problemów.
Ten rozmiar wiąże się również z faktem, że upychając na siłę w dużym kartonie mnóstwo rzeczy, nawet najgrubsza i najbardziej wytrzymała tektura, może w końcu ulec przerwaniu. Trzymanie się wspomnianej zasady sprawia, że pakowanie w kartony nie przysparza kłopotów, a zawartość jest należycie chroniona.
Kartony mogą oferować ponadto różną grubość zastosowanej tektury, a także rodzaj fali. Te elementy decydują o ich właściwościach, przede wszystkim wspomnianej wytrzymałości. Pamiętać należy o tym, że im grubsza tektura, a do tego zastosowanie tej kilkuwarstwowej, tym większa wytrzymałość kartonowego pudełka.
Zabezpieczanie zawartości wewnątrz
Dobraliśmy odpowiednie kartony. Co dalej? Trzeba zadecydować, w jaki sposób zostanie zabezpieczona zawartość. Tutaj zwraca się uwagę na rodzaj pakowanych artykułów.
Delikatne i podatne na uszkodzenia elementy, muszą być zabezpieczone na przykład folią bąbelkową bądź poduszkami powietrznymi. Takie materiały amortyzują w razie upadków, uniemożliwiają przemieszczanie się kilku artykułów, które znalazły swoje miejsce w jednym kartonie. Chronią ponadto przed zarysowaniami i wyszczerbieniami.
Jeśli wewnątrz kartonów mają się znaleźć urządzenia elektroniczne, dobrze jest poszukać materiałów, które eliminują ryzyko wyładowań elektrostatycznych. Takie paczki trzeba również zabezpieczyć od zewnątrz. Do tego może posłużyć elastyczna folia stretch.
Bardzo dokładnie wolne przestrzenie w pudełkach kartonowych wypełnia skropak. Przypomina on sypkie kulki, dlatego jest w stanie dotrzeć w każdy niewypełniony kąt paczki. Pakowanie w kartony z jego zastosowaniem, daje szansę na całkowite unieruchomienie zawartości.
Wszystkie ze wspomnianych surowców są lekkie i nadają się do ponownego wykorzystania. To zaś sprawia, że ich transportowanie nie jest uciążliwe. Z kolei tak przygotowane paczki nie są bardzo ciężkie, dlatego nie wzrastają koszty związane z opłacaniem przesyłki.
Na koniec opisywanie
Jeśli pakowanie w kartony wykorzystujemy podczas remontu czy przeprowadzki, postawmy na jeszcze jeden detal. Mamy na myśli opisywanie kartonów. Wystarczy do tego zwykły marker. Gdy oznaczymy poszczególne pakunki, będzie nam je łatwiej segregować, pakować, a następnie wypakowywać po zakończonym remoncie lub w nowym lokum. To o tyle ważne, że zanim uda się na nowo uporządkować wyremontowane pokoje czy całej mieszkanie, lub zorganizować przestrzeń w domu, do którego się przeprowadziliśmy, minie sporo czasu. Już od pierwszego dnia będą potrzebne podstawowe produkty, dlatego korzystając z oznaczonych kartonów, łatwiej będzie je odnaleźć.
My już wiemy, co zrobić, by pakowanie kartonów przebiegało sprawnie i bezproblemowo. Czas na was!