Trendy ekologiczne we wnętrzach – na co postawić w aranżacji?

Trendy ekologiczne na dobre zagościły w domowych wnętrzach. Choć moda na stosowanie naturalnych surowców i rozwiązania eko panuje od co najmniej kilku sezonów, to właśnie w 2022 projektanci stawiają na ten styl jako dominujący.

Jakie elementy w stylu eko warto wprowadzić do domowych wnętrz? Czym się charakteryzują aranżacje zdominowane przez surowce naturalne?

Trendy ekologiczne – dlaczego warto postawić na eko

Żyjemy w czasach, kiedy to dbanie o środowisko nie jest już interesem tylko firm, ale i każdego przeciętnego człowieka. Rosnąca świadomość nadmiernego wykorzystania zasobów naturalnych, które nie są nieograniczone, a także ogromnego zanieczyszczenia środowiska, skłania nas do szukania alternatywnych rozwiązań. Takich, które będą w zgodzie z naturą, lecz również wpiszą się w nasze codzienne potrzeby i oczekiwania.

Trendy ekologiczne we wnętrzach to sposób na stworzenie aranżacji modnych, funkcjonalnych, a do tego bardzo klimatycznych. Pomieszczenia, w których zaczynają gościć surowce naturalne są przyjemne w odbiorze, przyjazne i ciepłe.

Dużym atutem modnych w tym roku aranżacji eko jest wizualna lekkość. Oznacza to, że nawet w małych i niewymiarowych pomieszczeniach ta stylistyka bardzo dobrze się sprawdza.

Naturalne materiały – nie tylko jako dodatki

Wiklinowe kosze i pojemniki to praktyczne dodatki. Wiklinowa plecionka pojawia się również w rozmaitych elementach typowo dekoracyjnych. Pójdźmy jednak dalej i stwórzmy iście ekologiczną oraz komfortową w codziennym użytkowaniu przestrzeń.

Możemy bowiem postawić na meble wiklinowe lub rattanowe, które doskonale sprawdzają się zarówno w przestrzeni zewnętrznej, jak i wewnętrznej. Są niezwykle praktyczne, lekkie i dostępne w szerokiej palecie kształtów czy kolorów, dzięki czemu łatwo je wkomponować w dane wnętrze.

Trendy ekologiczne przewidziały sporo miejsca dla oświetlenia energooszczędnego i zyskującego na oprawie z naturalnych surowców. Można zatem wybierać spośród lamp z wiklinowymi kloszami, papierowych oraz drewnianych. Każda z tych propozycji wpisuje się w modę na eko wyposażenie, a dodatkowo również każda jest na tyle charakterystyczna, aby podkreślić dominujący styl wnętrza.

Co dobierać do wyposażenia z naturalnych surowców?

Eko modę wnętrz można połączyć z kolejnymi trendami, które pojawiają się na tapecie w tym roku. Mowa o roślinnych wzorach, ponadto egzotycznych akcentach. W tym sezonie wybieramy bowiem style, takie jak urban jungle oraz japandi. To świetne rozwiązanie dla użytkowników, którzy poza ekologią chcą stworzyć wnętrza unikalne, a naturalne surowce są dla nich obowiązkowymi elementami wyposażenia, ale nie dominującymi.

Modne roślinne wzory mogą się pojawiać na tapetach, obrazach i grafikach zawieszanych na ścianach, na tekstyliach, np. poduszkach i poszewkach. Dozwolone są zarówno wzory wielobarwne, materiały ukazujące liczne i drobne kwiaty, jak i grafika lub poszewka wyróżniające się widokiem charakterystycznych, dużych liści.

Podstawowe zasady urządzania wnętrz

Decydując się na eko dodatki, praktyczne elementy wyposażenia lub cały wystrój w tym stylu, nie można zapominać o podstawowych zasadach urządzania wnętrz. Mowa chociażby o niezbędnej spójności zastosowanych elementów, unikaniu chaosu i nadmiaru rzeczy, niwelowaniu efektu przytłoczenia lub wręcz przeciwnie – zagubienia charakteru w przesadnych prostocie i minimalizmie.

Dajmy szansę propozycji, jaką są trendy ekologiczne, lecz nie zapominajmy o tym, że finalny wystrój ma być odzwierciedleniem naszych potrzeb i gustów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

CommentLuv badge

Powiązane

Jak zaoszczędzić na ogrzewaniu? O tym warto pamiętać!

Jak zaoszczędzić na ogrzewaniu? To pytanie zadajemy sobie tuż przed rozpoczęciem sezonu grzewczego, jak i po jego zakończeniu, gdy dostajemy rachunki. Zastanawiamy się także, czy możliwe jest połączenie oszczędzania i utrzymania pożądanego komfortu termicznego. Na szczęście istnieje wiele sposobów na to, by sezon grzewczy nie wiązał się z horrendalnymi kosztami, zbyt zimnymi pomieszczeniami oraz brakiem […]

Ogrzewanie elektryczne – dlaczego warto rozważyć tego typu instalację?

Sezon grzewczy pomału dobiega końca, ale już teraz warto pomyśleć, w jaki sposób ograniczyć rachunki za ogrzewanie podczas kolejnej zimy. Media szybko drożeją, a komfort termiczny jest dla nas równie ważny, co domowy budżet. Wśród energooszczędnych propozycji znajdują się urządzenia grzewcze, do pracy wykorzystujące energię elektryczną. Dlaczego warto rozważyć ich instalację? Jak to się dzieje, […]