Odpady opakowaniowe – czym są i jak sobie z nimi radzić?

Racjonalna i wydajna gospodarka odpadami stanowi jedno z największych wyzwań, przed którymi stanął współczesny świat. Zawisła bowiem nad nami groźba lawinowego przybywania śmieci w najbliższych latach. Aby chronić środowisko, sporo miejsca poświęca się obecnie rozwojowi recyklingu oraz wprowadzaniu coraz większej odpowiedzialności dla wszystkich podmiotów gospodarczych za produkcję odpadów. Istnieje wiele rodzajów śmieci. Jednym z nich są odpady opakowaniowe, które w dużej części wciąż mogą być jeszcze bardziej efektywnie wykorzystywane do ponownego przetworzenia, z korzyścią dla przemysłu, ludzi prywatnych i środowiska. Jak to możliwe?

Czym są odpady opakowaniowe?

Mianem odpadów opakowaniowych określa się wszystkie śmieci pochodzące z opakowań, również tych, które służą do wielokrotnego użytku. Niemal wszystkie opakowania wykonuje się z tworzyw sztucznych, szkła, metalu lub papieru, a także tworzyw wielomateriałowych, czyli mieszanych. Szczególną kategorię stanowią opakowania przemysłu spożywczego, które zgodnie z przepisami muszą być wykonane z surowców pierwotnych, ze względu na bezpośredni kontakt z żywnością.

Odpady opakowaniowe są oczywiście poddawane recyklingowi – zarówno przez przedsiębiorców, jak i prywatne gospodarstwa domowe.

Firmy produkujące odpady opakowaniowe mają obowiązek zadbać o ich recykling. Jeśli nie mogą poradzić sobie z procesem samodzielnie, mogą zlecić to zewnętrznej firmie.

Coraz więcej przedsiębiorstw pochyla się nad problemem wytwarzania tego typu odpadów w swoich zakładach pracy, szukając jak najwydajniejszych metod wielokrotnego przetworzenia takich surowców.

Dzieje się tak nie tylko ze względów wizerunkowych. Pozwala to także znacząco zmniejszyć koszty potrzebne do wyprodukowania nowego opakowania, gdyż cały czas wykorzystujemy ten sam surowiec, bez konieczności kupowania nowego. Świadome, wielokrotne przetwarzanie opakowań w procesie recyklingu oraz wydajna gospodarka odpadami stanowią podstawę gospodarki o obiegu zamkniętym, do której dąży coraz więcej przedsiębiorstw, w tym dowolne centrum opakowań.

Firmy mniej zaangażowane w samodzielne przetwarzanie odpadów mogą już niebawem być do tego przymuszone poprzez zmiany w przepisach. Coraz częściej bowiem zaczyna być podnoszony temat rozszerzonej odpowiedzialności producenta. Na czym ona polega? Wszystkie firmy, które wprowadziły opakowania na rynek, będą musiały partycypować w kosztach ich recyklingu. Pozwoli to usprawnić i zoptymalizować produkcję oraz wykorzystywanie wszystkich opakowań, gdyż nadmierne ich wytwarzanie po prostu przestanie być opłacalne.

W gospodarstwach domowych obowiązek segregowania śmieci również zaczyna być powszechny, a ludzie powoli przyzwyczajają się do niego. Mają też świadomość, że jest to naprawdę potrzebne. Dzięki temu ilość odzyskiwanych surowców wciąż rośnie, choć potencjał pozostaje nadal spory. Możemy przeprowadzać recykling znacznie większej ilości odpadów, zamiast wysyłać je do spalarni. Jak to możliwe?

Odpady wielomateriałowe – większe możliwości recyklingu

Nadzieja tkwi choćby w odpadach wielomateriałowych, jak na przykład kartony po mleku lub sokach. Składają się one z trzech surowców: włókna celulozowego, polietylenu i aluminium (ostatni składnik pojawia się tylko w dużych kartonach).

Na ten moment najcenniejszym i najbardziej pożądanym surowcem, który udaje się odzyskać, jest oczywiście włókno celulozowe, przekazywane do papierni, wykorzystujących je ponownie do wytwarzania kolejnych opakowań. Oczywiście po recyklingu nie mogą mieć już bezpośredniego kontaktu z żywnością, ale wciąż nadają się dla RTV i AGD, a także na wszelkie opakowania zbiorcze.

Spory potencjał tkwi jednak w ponownym wykorzystaniu aluminium i polietylenu, które na ten moment nie mogą być oddzielane z kartonów na skalę przemysłową. Na polskim podwórku nie miałoby to uzasadnienia ekonomicznego. Jedynym wyjściem może być stworzenie jednego centrum recyklingu dla całej Europy.

Lepszy poziom recyklingu – zdecydowanie mniej odpadów i czystsze środowisko

Walka o jak najwydajniejsze wykorzystanie recyklingu jest nieustannie w toku. Wciąż poszukuje się nowych metod rozdzielania opakowań wieloelementowych, aby jak najefektywniej wykorzystać wszystkie możliwe do ponownego przetworzenia surowce. Pozwoli to zmniejszyć ilość gromadzonych odpadów, a także znacząco ograniczyć koszty produkcji nowych opakowań.

Rozwój technologii w tym obszarze przyniesie globalne korzyści dla wszystkich – zarówno dla przemysłu, jak i dla prywatnych osób, które przecież na co dzień również mają do czynienia z różnymi opakowaniami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

CommentLuv badge

Powiązane

Jak zaoszczędzić na ogrzewaniu? O tym warto pamiętać!

Jak zaoszczędzić na ogrzewaniu? To pytanie zadajemy sobie tuż przed rozpoczęciem sezonu grzewczego, jak i po jego zakończeniu, gdy dostajemy rachunki. Zastanawiamy się także, czy możliwe jest połączenie oszczędzania i utrzymania pożądanego komfortu termicznego. Na szczęście istnieje wiele sposobów na to, by sezon grzewczy nie wiązał się z horrendalnymi kosztami, zbyt zimnymi pomieszczeniami oraz brakiem […]

Ogrzewanie elektryczne – dlaczego warto rozważyć tego typu instalację?

Sezon grzewczy pomału dobiega końca, ale już teraz warto pomyśleć, w jaki sposób ograniczyć rachunki za ogrzewanie podczas kolejnej zimy. Media szybko drożeją, a komfort termiczny jest dla nas równie ważny, co domowy budżet. Wśród energooszczędnych propozycji znajdują się urządzenia grzewcze, do pracy wykorzystujące energię elektryczną. Dlaczego warto rozważyć ich instalację? Jak to się dzieje, […]