Jak zaoszczędzić na ogrzewaniu? O tym warto pamiętać!
Jak zaoszczędzić na ogrzewaniu? To pytanie zadajemy sobie tuż przed rozpoczęciem sezonu grzewczego, jak i po jego zakończeniu, gdy dostajemy rachunki. Zastanawiamy się także, czy możliwe jest połączenie oszczędzania i utrzymania pożądanego komfortu termicznego.
Na szczęście istnieje wiele sposobów na to, by sezon grzewczy nie wiązał się z horrendalnymi kosztami, zbyt zimnymi pomieszczeniami oraz brakiem komfortu. Jak zatem oszczędzać? Podpowiadamy sprawdzone sposoby.
Jak zaoszczędzić na ogrzewaniu? Wymiana urządzeń grzewczych
Jeśli dotychczas korzystaliśmy z już dość wiekowych i niekoniecznie funkcjonalnych systemów grzewczych, czas pomyśleć o ich wymianie. Na rynku można znaleźć mnóstwo nowoczesnych urządzeń, które gwarantują oszczędności, komfort termiczny i wygodę użytkowania.
Jak zaoszczędzić na ogrzewaniu, jeśli w grę wchodzi wymiana urządzenia grzewczego? Przede wszystkim właściwie dobierając produkt. Grzejnik powinien oferować wydajność, efektywność działania na określonej przestrzeni. Liczy się również jego wygoda użytkowania oraz funkcjonalności, w tym możliwość precyzyjnego ustawienia temperatury.
Do wyboru jest sporo grzejników elektrycznych. Choć do pracy wymagają one podłączenia do sieci instalacji elektrycznej, nie trzeba się martwić o rachunki za prąd. Nowoczesne urządzenia szybko się nagrzewają, długo utrzymują temperaturę we wnętrzach. Ponadto pobierają stosunkowo niewiele energii elektrycznej.
Szczelne okna i drzwi
Należy pamiętać o tym, że nawet najdroższy i najlepszy grzejnik nie zapewni oszczędności w sezonie grzewczym, jeśli w domu pojawiają się jakiekolwiek nieszczelności, np. w okolicy okien. Ciepło będzie bowiem szybko uciekać, domownicy zaczną dogrzewać wnętrza, tym samym zużywając więcej energii elektrycznej, a efekty nie będą zasadniczo odczuwalne.
Temperatura dostosowana do potrzeb
Ważne jest także, aby temperaturę w danym pomieszczeniu dostosować do aktualnych potrzeb domowników. Wyższą temperaturę musimy ustawić w łazience, ale w pozostałych pomieszczeniach może być ona niższa.
W pokojach, które są sporadycznie użytkowane lub tylko przez krótki czas, ustawienia na termostacie można obniżyć na tyle, by pomieszczenie się nie wychłodziło całkowicie, ale ponowne jego ogrzanie nastąpiło dość szybko, gdy zajdzie potrzeba użytkowania.
Pomocą będą ponadto elektryczne grzejniki z czujnikami, np. wykrywającymi nieobecność domowników lub otwarte okno. Urządzenia same regulują poziom temperatury w danym wnętrzu, gdy pozostaje ono puste lub gdy zostało otwarte okno.
Wolna przestrzeń wokół grzejników
Ciepło w domu i poszczególnych jego pomieszczeniach zagwarantuje pozostawienie wolnej przestrzeni wokół grzejników. Jeśli zastawiamy je meblami lub innymi rzeczami, nieustannie wieszamy na nich część prania, znacząco spada efektywność działania grzejników.
Jak zaoszczędzić na ogrzewaniu? Dbając o właściwy dobór systemów grzewczych i prawidłowe ich użytkowanie. Uszczelniając okna oraz dobierając poziom temperatury do aktualnych potrzeb.