Włączniki światła w domu – funkcjonalnie i dekoracyjnie

Instalację elektryczną planujemy zwykle już na etapie budowy. Późniejsze zmiany, choć są możliwe, oznaczają sporo kłopotów, bałaganu i czasu straconego na poprawki. W planowaniu elektryki musimy uwzględnić detale – włączniki, czyli bliżej nam znane kontakty. Choć dotąd nie przywiązaliśmy do nich zbyt dużej uwagi, dziś już wiemy, że ich zadaniem jest nie tylko uczynić domowe przestrzenie wygodniejszymi w codziennym użytkowaniu.

Miejsce i wysokość montażu

Zacznijmy od kwestii praktycznych, czyli miejsca oraz wysokości montażu kontaktów. Zaleca się ich ulokowanie na wysokości około 140 cm od podłogi, najlepiej po tej stronie drzwi, gdzie została umieszczona klamka. W pomieszczeniach, w których poruszają się dzieci, lub w domach użytkowanych przez niższych domowników, kontakty można zamontować nieco niżej – około 90-110 cm od podłogi.

Powyższe zalecenia pozwalają na funkcjonalne zagospodarowanie przestrzeni. Podobnych wytycznych będziemy się trzymać, gdy zamiast klasycznych włączników postawimy na panele dotykowe, które oferuje sklep elektryczny Gajwer. W tym przypadku mamy jednak nieco więcej swobody, ponieważ są to nowoczesne włączniki gwarantujące możliwość zdalnego sterowania. Jeśli posiadają więcej niż jedno wejście, uda się w jednym panelu umieścić włączniki instalacji odpowiedzialnych za sterowanie oświetleniem, ale i klimatyzacją czy roletami zewnętrznymi.

Dopasowanie do aranżacji

Warto przemyśleć aranżację wnętrz nie tylko pod kątem wyposażenia, mebli i typowych elementów dekoracyjnych. Włączniki to szczegóły, jednak mające współgrać ze stylistyką wnętrza. Gdy są zwyczajne, niedobrane kolorystycznie, a do tego mało estetyczne, staną się zauważalne w sposób niepożądany.

Możemy trzymać się jednej z dwóch zasad: wybieramy kontakty w kolorze ścian, aby stapiały się z tłem i tworzyły harmonijną całość; decydujemy się na włączniki kontrastowe lub wykonane z surowców naturalnych, wyróżniające się i zwracające na siebie uwagę.

Uniwersalna kolorystyka w połączeniu na przykład ze szklanym panelem dotykowym, podnosi walory estetyczne każdego wnętrza. Takie produkty dopasujemy do aranżacji tradycyjnych, ale i nowoczesnych. Jaskrawe barwy lub zastosowanie włączników wykorzystujących naturalne materiały do wykonania, sprawdzają się w przypadku wnętrz industrialnych, stylistyki minimalistycznej i surowej. Jeśli cała reszta jest stonowana – mimo swojej współczesności – to włącznik przestaje być jedynie detalem funkcjonalnym, za to zyskuje na dekoracyjności.

Praktyczne wskazówki

Planując włączniki w łazience, należy wybierać te o parametrze IP44. Będą one chronione przed zalaniem wodą, ponieważ zostały wyprodukowane w taki sposób, aby gwarantowały odporność na podwyższoną wilgotność i zachlapania. Należy również zachować odpowiednią odległość od źródeł wody, mimo wyboru akcesoriów o wysokim IP.

Jeśli w domu mamy zamiar instalować rolety zewnętrzne i/lub klimatyzację, dobrze jest pomyśleć o inwestycji we włączniki podwójne. Sprawdzają się także te, które dodatkowo posiadają gniazdo elektryczne. Zyskujemy na jednym włączniku, ale dającym szansę na wygodne sterowanie nie tylko oświetleniem. Ponadto zdalne sterowanie za pomocą pilota jest bardzo wygodne, a w dłuższym rozrachunku może przynieść oszczędności na rachunkach za prąd.

Przemyślmy, jakiego rodzaju włączniki zamontujemy w swoim domu. Jak je ulokujemy i w jaki sposób dopasujemy do tworzonych aranżacji. Z nowoczesnymi produktami dostępnymi na rynku jesteśmy w stanie sprawić, że pomieszczenia staną się funkcjonalnie i jeszcze ciekawsze stylistycznie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge

Powiązane

Wąska działka budowlana - jak przezwyciężyć przeszkody

Wąska działka budowlana – jak przezwyciężyć przeszkody?

Wąska działka budowlana może stanowić nie lada problem przy wyborze projektu domu. Kłopotliwe są grunty, których szerokość nie przekracza 18 m, a warto zauważyć, że na rynku nieruchomości sprzedawane są jeszcze węższe pasy ziemi. Cena takich nieruchomości może być konkurencyjna w stosunku do działek o bardziej atrakcyjnych kształtach i wymiarach. Jednak wybór projektu domu, który […]

Ogrzewanie elektryczne - tanio i wygodnie

Ogrzewanie elektryczne – tanio i wygodnie

Koszty ogrzewania mogą stanowić spory wydatek w domowym budżecie. Dlatego już na etapie budowy domu warto wybrać taki system grzewczy, który nie będzie dla nas dużym obciążeniem. W zależności od indywidualnych oczekiwań mogą pojawić się również dodatkowe kryteria. Współcześnie wielu inwestorom zależy między innymi na tym, by system był bezobsługowy i wygodny w użytkowaniu. Połączenie […]