Wąska działka budowlana - jak przezwyciężyć przeszkody

Wąska działka budowlana – jak przezwyciężyć przeszkody?

Wąska działka budowlana może stanowić nie lada problem przy wyborze projektu domu. Kłopotliwe są grunty, których szerokość nie przekracza 18 m, a warto zauważyć, że na rynku nieruchomości sprzedawane są jeszcze węższe pasy ziemi. Cena takich nieruchomości może być konkurencyjna w stosunku do działek o bardziej atrakcyjnych kształtach i wymiarach. Jednak wybór projektu domu, który może zostać na niej posadowiony, ogranicza się dość znacząco. Nie oznacza to jednak, że takie nieruchomości nie mogą zostać zagospodarowane. Istnieje bowiem szereg projektów przeznaczonych na wąskie działki.

Posadowienie budynku mieszkalnego na działce o nietypowych wymiarach z pewnością jest znaczenie trudniejsze niż zagospodarowanie działki w kształcie sporego kwadratu albo prostokąta. Nie jest to jednak niemożliwe. Dzięki temu, że wiele biur architektonicznych oferuje projekty domów, którymi może zostać zabudowana wąska działka budowlana, nawet na nieruchomości, której szerokość nie przekracza 18 m, staje się to możliwe. Kategoria projektów domów przeznaczonych na wąską działkę rozwiązuje problem, z którym boryka się wielu polskich inwestorów. Wąskie pasy gruntu to efekt dzielenia w przeszłości działek rolnych, które później zostały przekształcone na działki budowlane.

Szeroki wybór, szerokie możliwości

Zrozumienie potrzeb inwestorów i wyście im naprzeciw zaowocowało powstaniem nowej kategorii projektów domów jednorodzinnych, czyli domów na wąską działkę. Ponieważ te mogą być wznoszone nawet na nieruchomości, której szerokość nie przekracza 18 m, 16 m, a w niektórych przypadkach nawet 14 m, wąska działka budowlana nie musi stanowić już problemu. Co więcej, oferta domów, które mogą być wznoszone na wąskich pasach gruntu, jest stosunkowo szeroka i zróżnicowana. Z pewnością daleko jej do tej, jaką mają do dyspozycji inwestorzy dysponujący znacznie większą i szerszą nieruchomością, mimo to pozytywnym zjawiskiem jest to, że wybór w tej kategorii domów jest coraz większy, a należące do niej projekty coraz bardziej różnorodne. Znajdziemy wśród nich domy parterowe i piętrowe, podpiwniczone i bez podpiwniczenia, nowoczesne oraz przypominające dworki. Dostosowanie projektu do wymagań inwestora nie powinno więc stanowić problemu.

Wąska działka budowlana a funkcjonalne wnętrze

Warto zwrócić uwagę również na to, że budynek dostosowany przez projektanta do wąskiej nieruchomości może być w pełni funkcjonalny i estetyczny. Nie wyklucza też posiadania funkcjonalnego i wyróżniającego się sporym metrażem salonu, dwustanowiskowego garażu, czy kilku sypialni, z których ta najważniejsza (główna) może być wyposażona w oddzielną łazienkę oraz garderobę. Przemyślany projekt zazwyczaj uwzględnia też spory taras, na który można dostać się z salonu, a niekiedy zarówno z salonu, jak i z kuchni.

Czy można zatem powiedzieć, że wąska działka niweczy plany na posiadanie wymarzonego, własnego domu? – Moim zdaniem nie! Dziś plany o jego budowie mogą snuć nawet inwestorzy z pasem gruntu o szerokości nie przekraczjącej14 m.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

CommentLuv badge

Powiązane

Geotechniczne warunki posadowienia budynku - o czym powinien wiedzieć inwestor

Geotechniczne warunki posadowienia budynku – o czym powinien wiedzieć inwestor?

Po nowelizacji przepisów o Prawie Budowlanym w skład projektu budowlanego wchodzą geotechniczne warunki posadowienia obiektu budowlanego, które są jednym  z jego opracowań. Ustawodawca uznał, że uwzględnienie takiego opracowania w projekcie budowlanym zapewni większą stabilność nowobudowanych obiektów oraz bezpieczeństwo korzystających z nich osób. 40 SHARES Share on Facebook Tweet Follow us

Elementy architektoniczne budynku o niepowtarzalnym uroku

Elementy architektoniczne budynku o niepowtarzalnym uroku

Bryła budynku może przybierać różne formy. Czasem jest prosta i minimalistyczna, innym razem urozmaicona przez różne elementy architektoniczne. Często zależy to od epoki, w której powstała budowla. Natomiast w przypadku współcześnie budowanych domów od gustu inwestora i oczywiście projektu, który został przez niego wybrany. 40 SHARES Share on Facebook Tweet Follow us