Geotechniczne warunki posadowienia budynku - o czym powinien wiedzieć inwestor

Geotechniczne warunki posadowienia budynku – o czym powinien wiedzieć inwestor?

Po nowelizacji przepisów o Prawie Budowlanym w skład projektu budowlanego wchodzą geotechniczne warunki posadowienia obiektu budowlanego, które są jednym  z jego opracowań. Ustawodawca uznał, że uwzględnienie takiego opracowania w projekcie budowlanym zapewni większą stabilność nowobudowanych obiektów oraz bezpieczeństwo korzystających z nich osób.

Geotechniczne warunki posadowienia budynku to w rzeczywistości różne rodzaje dokumentów. To, jaką przybiorą formę, uzależnione jest kategorii geotechnicznej obiektu budowlanego, która ustalona zostaje przez projektanta w oparciu o konstrukcję budynku oraz stopień skomplikowania warunków gruntowych, jakie panują w terenie. W ten sposób określa się, czy geotechniczne warunki posadowienia budynku zostaną wykonane jako opinia geotechniczna, dokumentacja badań podłoża gruntowego, czy też projekt geotechniczny.

Co należy wiedzieć o kategoriach geotechnicznych obiektów budowlanych?

W tym miejscu warto wspomnieć, że ustawodawca w Rozporządzeniu Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej z dnia 25 kwietnia 2012 roku w sprawie ustalania geotechnicznych warunków posadawiania obiektów budowlanych wspomina o trzech kategoriach geotechnicznych budynków. Pierwsza z nich obejmuje niewielkie obiekty budowlane, w tym jedno- i dwukondygnacyjne budynki mieszkalne oraz gospodarcze w prostych warunkach gruntowych. Druga kategoria obejmuje obiekty budowlane, które mają zostać wzniesione na działce, której warunki gruntowe określa się jako proste i złożone, wymagające ilościowej i jakościowej oceny danych geotechnicznych oraz ich analizy. Trzecia kategoria obejmuje między innymi budynki posadawiane w skomplikowanych warunkach gruntowych, obiekty budowlane o nietypowej konstrukcji niezależnie od stopnia skomplikowania warunków gruntowych oraz wiele innych.

Dlaczego geotechniczne warunki posadowienia budynku są istotne?

W przeszłości konieczność wykonywania dokumentacji geotechnicznej ograniczała się tylko do niektórych obiektów budowlanych. Obecnie jest obligatoryjna nawet dla niedużych obiektów, w tym domów jednorodzinnych. Sporządzenie takiej dokumentacji jest jednak niezwykle istotne również dla inwestora. Można się z niej dowiedzieć, jaki rodzaj gruntu występuje na danym terenie, jaka jest jego nośność oraz jaki jest poziom wód gruntowych. To wszystko może mieć wpływ na stabilność konstrukcji domu.

Geotechniczne warunki posadowienia obiektów budowlanych określone zostają między innymi na podstawie wyników badań geotechnicznych gruntu, analizę dokumentacji geotechnicznej, a także analizę dokumentacji archiwalnej dotyczącej konkretnego terenu. Dla ich ustalenia ważna jest również obserwacja obiektów wzniesionych na sąsiadujących działkach i ocena ich stanu.

W tym miejscu warto wspomnieć, że dokumentacja geotechniczna inwestorom podejmującym się budowy domów jednorodzinnych znana jest przede wszystkim w formie opinii geotechnicznej, którą to najczęściej wykonuje się dla określenia warunków gruntowo-wodnych przy tego typu inwestycjach.

Geotechniczne warunki posadowienia budynku uwzględnione w projekcie budowlanym domu jednorodzinnego dają inwestorowi większą pewność, co do jego stabilności oraz bezpieczeństwa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

CommentLuv badge

Powiązane

Elementy architektoniczne budynku o niepowtarzalnym uroku

Elementy architektoniczne budynku o niepowtarzalnym uroku

Bryła budynku może przybierać różne formy. Czasem jest prosta i minimalistyczna, innym razem urozmaicona przez różne elementy architektoniczne. Często zależy to od epoki, w której powstała budowla. Natomiast w przypadku współcześnie budowanych domów od gustu inwestora i oczywiście projektu, który został przez niego wybrany. 40 SHARES Share on Facebook Tweet Follow us

Wąska działka budowlana - jak przezwyciężyć przeszkody

Wąska działka budowlana – jak przezwyciężyć przeszkody?

Wąska działka budowlana może stanowić nie lada problem przy wyborze projektu domu. Kłopotliwe są grunty, których szerokość nie przekracza 18 m, a warto zauważyć, że na rynku nieruchomości sprzedawane są jeszcze węższe pasy ziemi. Cena takich nieruchomości może być konkurencyjna w stosunku do działek o bardziej atrakcyjnych kształtach i wymiarach. Jednak wybór projektu domu, który […]