Elementy architektoniczne budynku o niepowtarzalnym uroku

Elementy architektoniczne budynku o niepowtarzalnym uroku

Bryła budynku może przybierać różne formy. Czasem jest prosta i minimalistyczna, innym razem urozmaicona przez różne elementy architektoniczne. Często zależy to od epoki, w której powstała budowla. Natomiast w przypadku współcześnie budowanych domów od gustu inwestora i oczywiście projektu, który został przez niego wybrany.

Budynki o prostej, zwartej bryle wcale nie muszą wyglądać nieatrakcyjnie. Ich ogromną zaletą jest brak mostków termicznych i niższe koszty budowy. Wygląd takiego domu może zostać urozmaicony przez zastosowanie efektownej elewacji. Jednak dla niektórych inwestorów to za mało. Zależy im na tym, by budynek zawierał ciekawe elementy architektoniczne, którymi będzie przyciągał uwagę i wyróżniał się na tle okolicznych domów. Sposobów na zapewnienie takiego efektu jest wiele.

Ryzalit – jeden z najpopularniejszych elementów

Jedną z najciekawszych i chętnie przez architektów stosowanych form jest ryzalit. Jest to występ z lica ściany budynku sięgający od fundamentów aż po dach. W rzucie poziomym ryzalit może mieć kształt prostokąta albo półkola. Zazwyczaj posiada duże przeszklenia, a aranżacja jego wnętrza może być równie atrakcyjna, co wygląd zewnętrzny.

W wielu projektach budowlanych ryzalit bywa określany jako wykusz. W rzeczywistości są to jednak dwa różne pojęcia.

Wykusz, czyli forma często mylona z ryzalitem

Poza ryzalitem istnieją też inne elementy architektoniczne, w tym wspomniany już wykusz. Czym różni się od ryzalitu? Otóż wykusz również jest formą architektoniczną, która wystaje poza lico ściany budynku, jednak w odróżnieniu od ryzalitu nie jest posadowiona na fundamencie, ale nadwieszona nad ziemią na wysokości jednej lub kilku kondygnacji. Istnieje zatem zasadnicza różnica pomiędzy jedną i drugą formą. Wykusz, który od zewnątrz różni się od ryzalitu, wewnątrz może być aranżowany dokładnie tak samo, jak ten pierwszy. Najczęściej inwestorzy decydują się na urządzenie w jego wnętrzu jadalni, ale jest też wiele innych, ciekawych możliwości.

Lukarny – elementy architektoniczne o nieodpartym uroku

To jednak nie koniec sposobów na urozmaicenie bryły domu jednorodzinnego. Architekci mają do dyspozycji także inne formy. Tą, która z pewnością zasługuje na uwagę, jest lukarna. Stanowi ją nieduża nadbudówka skonstruowana w dachu budynku. Lukarna posiada w ścianie frontowej okno i powiększa kubaturę pomieszczenia. Zadaszona może być na wiele różnych sposobów. Warto jednak pamiętać, że posiada swój własny dach, który łączy się z zadaszeniem budynku.

Elementy architektoniczne – czy warto?

Oczywiście poza wymienionym tutaj wykuszem, ryzalitem oraz lukarną istnieje jeszcze wiele innych ciekawych form, które wpływają na uatrakcyjnienie bryły. Nie mniej jednak warto zastanowić się, czy ich stosowanie rzeczywiście jest korzystne. To, na co powinniśmy zwrócić uwagę, to koszt budowy takiego domu. Różnicujące bryłę elementy architektoniczne sprawiają bowiem, że inwestycja wymaga zaangażowania większych ilości materiałów, a co za tym idzie, większych środków.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

CommentLuv badge

Powiązane

Geotechniczne warunki posadowienia budynku - o czym powinien wiedzieć inwestor

Geotechniczne warunki posadowienia budynku – o czym powinien wiedzieć inwestor?

Po nowelizacji przepisów o Prawie Budowlanym w skład projektu budowlanego wchodzą geotechniczne warunki posadowienia obiektu budowlanego, które są jednym  z jego opracowań. Ustawodawca uznał, że uwzględnienie takiego opracowania w projekcie budowlanym zapewni większą stabilność nowobudowanych obiektów oraz bezpieczeństwo korzystających z nich osób. 40 SHARES Share on Facebook Tweet Follow us

Wąska działka budowlana - jak przezwyciężyć przeszkody

Wąska działka budowlana – jak przezwyciężyć przeszkody?

Wąska działka budowlana może stanowić nie lada problem przy wyborze projektu domu. Kłopotliwe są grunty, których szerokość nie przekracza 18 m, a warto zauważyć, że na rynku nieruchomości sprzedawane są jeszcze węższe pasy ziemi. Cena takich nieruchomości może być konkurencyjna w stosunku do działek o bardziej atrakcyjnych kształtach i wymiarach. Jednak wybór projektu domu, który […]